Հետխորհրդային շրջանում դժվար է վերափոխումներ իրականացնելը. Սվիտալսկի
Հայաստանն այսօր համակարգային բարեփոխումների փուլում է, ԵՄ Արևելյան գործընկերության «Ժողովրդավարություն, լավ կառավարում և կայունություն» առաջին թեմատիկ պլատֆորմի «Հանրային կառավարման բարեփոխումներ» պանելի 14-րդ նիստի մեկնարկին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։
«Մենք մեր աջակցությունն ենք առաջարկում, ինչպես նաև կփորձենք գործակցել հանրային կառավարման ոլորտի շրջանակում: Այդ նպատակով մենք մոտ 20 միլիոն եվրոյի աջակցություն ենք նախատեսում», - տեղեկացրեց Պյոտր Սվիտալսկին:
Նա համոզմունք հայտնեց, որ հենց այս հարթակում կարող են փորձով փոխանակվել:
ԵՄ դեսպանի խոսքով՝ մարտահրավերները նույնն են Արևելյան գործընկերության բոլոր երկրների համար.
«Նրանք նույն վիճակում են: Հետխորհրդային շրջանում դժվար է վերափոխումներ իրականացնելը, քանի որ տեխնոլոգիաները զարգանում են, խնդիրները՝ փոխվում կամ ավելանում»։
Անդրադառնալով Հայաստանի՝ խորհրդարանական կառավարման համակարգի անցում կատարելու փաստին, Պյոտր Սվիտալսկին ասաց, թե բարեփոխումները լավ են ընթանում:

Свитальский: В постсоветский период осуществление реформ – трудная задача
Армения находится в этапе системных реформ, заявил сегодня журналистам руководитель делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский.
«Мы предлагаем наше содействие, а также попытаемся организовать сотрудничество в рамках общественного управления. С этой целью мы предусматриваем содействие в размере около 20 млн евро», - отметил посол.
По его словам, для стран Восточного партнерства вызовы почти одинаковые.
«Они находятся в одной и той же ситуации. В постсоветский период осуществление реформ – трудная задача, поскольку технологии развиваются, задачи меняются или увеличиваются», - отметил П.Свитальский.
Он также заявил, что реформы в рамках перехода Армении на парламентскую систему правления осуществляются успешно.