Չինաստանի խորհրդարանը հաստատել է երկրի կառավարության նոր կազմը
13-րդ գումարման Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի առաջին նստաշրջանի պատգամավորները հաստատել են ՉԺՀ-ի Պետխորհրդի նոր կազմը: Ինչպես իրադարձությունների վայրից հայտնել է ТАСС-ի թղթակիցը, բարենորոգված կաբինետի նորացված կադրային կազմը օրենսդիրների քննարկմանն է ներկայացրել կիրակի կառավարության ղեկավար հաստատված Լի Կեցյանը:
Պետխորհրդի առաջին փոխվարչապետի պաշտոնն ստացել է Շանհայի կուսակցական կոմիտեի նախկին ղեկավար, Քաղբյուրոյի մշտական կոմիտեի անդամ Խան Չժեն:
Կառավարության ղեկավարի մյուս տեղակալներն են դարձել Քաղբյուրոյի անդամներ Հու Չունհուան և Լու Հեն: Սպասվում է, որ վերջինս փոխվարչապետ պաշտոնում կղեկավարի նախարարների նոր կաբինետի ֆինանսատնտեսական հատվածի  գործունեությունը:
ՉԺՀ-ի Պետխորհրդի անդամներ են դարձել արտաքին գործերի նախարար Վան Ին, պաշտպանության նախարար Վեյ Ֆենհեն, Պետխորհրդի քարտուղար Սյաո Ցզեն և հասարակական անվտանգության նախարար Չժաո Կեչժին:
Վերջին 16 տարվա ընթացքում Չինաստանի ժողովրդական բանկը գլխավորած Չժոու Սյաոչուանը Պետխորհրդում կատարված վերջին վերադասավորումների արդյունքում լքել է իր պաշտոնը: Այդ պաշտոնում նրան փոխարինել է նրա նախկին տեղակալ Ի Գանը:

Парламент Китая утвердил новый состав правительства страны
Делегаты первой сессии Всекитайского собрания народных представителей (ВСНП) 13-го созыва в понедельник утвердили новый состав Госсовета КНР.
Как сообщил корреспондент ТАСС с места событий, обновленный кадровый состав реформированного кабинета представил на рассмотрение законодателей утвержденный в воскресенье глава правительства Ли Кэцян.
Специальный проект ТАСС о политической жизни Китая.
Должность первого вице-премьера Госсовета получил экс-глава парткома Шанхая, член Постоянного комитета Политбюро Хань Чжэн.
Другими заместителями главы правительства стали члены Политбюро: экс-глава Отдела Единого фронта ЦК Сунь Чуньлань, экс-глава парткома провинции Гуандун (Южный Китай) Ху Чуньхуа и ведущий советник председателя КНР Си Цзиньпина по экономике - Лю Хэ. Ожидается, что на посту вице-премьера он будет курировать деятельность финансово-экономического блока нового кабинета министров.
Членами Госсовета КНР стали Ван Юн (без портфеля), министр иностранных дел Ван И, глава минобороны Вэй Фэнхэ, секретарь Госсовета Сяо Цзе и министр общественной безопасности Чжао Кэчжи.
Возглавлявший Народный банк Китая на протяжении 16 последних лет Чжоу Сяочуань по итогам последних перестановок в Госсовете покинул свой пост. Преемником на этой должности стал его бывший заместитель - И Ган.