Այ էսա ստահոդ պետության հայեցակարգը. Նիկոլ Փաշինյանը՝ Հրայր Թովմասյանի «գլուխգործոցների» մասին (Տեսանյութ)
20/03/2018 12:15
Այսօր Ազգային ժողովում ՍԴ նախագահի պաշտոնում առաջադրված թեկնածուի ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը վերապահումներ հայտնեց, որ Հայաստանն անցել է կառավարական խորհրդարանական համակարգի և դրանում մեղավոր համարեց Հրայր Թովմասյանին։ Վերջինը, հիշեցնենք, ԱԺ նախագահի կողմից առաջադրվել է ՍԴ նախագահի պաշտոնում։
«Հրայր Թովմասյանի ձեռամբ գրված ԱԺ Կանոնակարգ օրենքով խորհրդարանական քննարկումները վեր են ածվում շուտասելուկի, երբ հարցերը քննարկվում են միժամանոց ռեժիմով, երկու րոպեանոց ելույթով, և պատգամավորները որևէ շանս չեն ստանում կարդալ իրենց ընդունած օրենքը», - հայտարարեց Փաշինյանը։
Ընդդիմադիր պատգամավորը Հրայր Թովմասյանի մեկ այլ «գլուխգործոց» մատնանշեց. «Թեմայի հետ կապ չունեցող ամենօրյա մի առաջարկով դեկտեմբերին վարչապետի ընտրությունները մայիսի 2-ից տեղափոխվեցին ապրիլի 17։ Բայց պարզվում է, որ սրանով այդ գլուխգործոցները չեն ավարտվում։ Կա ավելի մեծ գլուխգործոց. նախագահի ընտրությունների արդյունքները չնայած կարող են բողոքարկվել Սահմանադրական դատարանում, պարզվում է, որ որևէ մեկը չի կարող բողոքարկել Սահմանադրական դատարանում։ Գիտե՞ք՝ ինչու, որովհետև Հրայր Թովմասյանի և նրա հանձնաժողովի ձեռքով գրված օրենքի ուժով ՍԴ-ում նախագահի ընտրությունների արդյունքները բողոքարկելու մասին դրույթը ուժի մեջ է մտնում էդ նորընտիր նախագահի պաշտոնը ստանձնելու օրը, երբ նախատեսված բոլոր ժամկետները սպառված կլինեն։ Այ էս ա ստահոդ պետության հայեցակարգը», - հայտարարեց Փաշինյանը։
Ընդդիմադիր պատգամավորը հասկացել է՝ ինչու է Հրայր Թովմասյանը գործուղվում Սահմանադրական դատարան. «Նա գործուղվում է Սահմանադրական դատարան, որպեսզի լինի այս ստահոդ պետության «watch dog»-ը, որը հայերեն թարգմանաբար շատ կոպիտ է հնչում, բայց ուղիղ է հնչում՝ պահապան շունը»։

Это тоже относится к концепции вымышленного государства – Никол Пашинян о «шедеврах» Грайра Товмасяна
20/03/2018 13:18
Руководитель фракции «Елк» Никол Пашинян сегодня в ходе обсуждения в парламенте Армении вопроса об избрании председателя Конституционного суда внес некоторые оговорки относительно того, что Армения перешла к парламентской системе правления, обвинив в этом Грайра Товмасяна.
Напомним, что кандидатура Гайра Товмасяна выдвинута на пост председателя Конституционного суда спикером парламента Армении Ара Баблояном.
«Благодаря написанному Грайром Товмасяном закону «Регламент Национального Собрания» парламентские обсуждения превращаются в скороговорку, когда вопросы обсуждаются в одночасовом режиме с двухминутным выступлением, и у депутатов нет никакого шанса прочитать принятый ими закон», - заявил Никол Пашинян.
Оппозиционный депутат отметил еще один «шедевр» Грайра Товмасяна: «В декабре по какому то не имеющему никакой связи с темой ежедневному предложению, выборы премьер-министра были перенесены со 2 мая на 17 апреля. Однако выясняется, что этим шедевры не заканчиваются. Есть более «крупный шедевр»: хотя и результаты выборов президента могут быть обжалованы в Конституционном суде, выясняется, что кто-либо не может сделать этого. Знаете почему, потому что в силу написанного Грайром Товмасяном и его комиссией закона, положение об обжаловании в Конституционный суд результатов выборов президента вступают в силу в день вступления в должность нового президента, когда истекают все предусмотренные сроки. Это тоже относится к концепции вымышленного государства», - заявил Никол Пашинян.
Оппозиционный депутат уточнил, почему Грайр Товмасян командируется в Конституционный суд: «Он командируется в Конституционный суд, чтобы играть роль «watch dog» этого вымышленного государства, что в переводе звучит довольно грубо – сторожевого пса».