Բրազիլիայի բնակչության քառորդ մասը մնացել է առանց էլեկտրականության
Բրազիլիայի սպառողների մոտ մեկ քառորդը երկրի հյուսիսի և հյուսիսարևելքի առնվազն 13 նահանգներում առանց էլեկտրականության է մնացել խափանման պատճառով, հայտնում է РИА Новости-ն` հղում անելով EFE գործակալությանը:
Հյուսիսում և հյուսիսարևելքում Էներգամատակարարման համակարգերն անջատվել են մատակարարման աղբյուրներից: Առավել տուժել են Ռիո Գրանդե դու Նորտեի, Պարաիբայի և Մարանյանի նահանգները, որտեղ քաղաքների մեծ մասն արդեն մի քանի ժամ մնում է առանց էլեկտրականության:
Բացի այդ, էլեկտրամատակարարման խափանումներ են գրանցվել Բրազիլիայի հարավում և հարավարևելքում: Դադարեցրել է աշխատանքը հասարակական տրանսպորտը, այդ թվում՝ մետրոն և տրամվայները, ինչն անկարգություններ է առաջացրել քաղաքացիների շրջանում:
Էներգետիկայի նախարար Ֆեռնանդու Կոելիո Ֆիլիոյի տվյալով՝ անջատման պատճառ է դարձել խափանումը Պարայի նահանգի Բելու Մոնտի հիդրոէլեկտրակայանում:

В Бразилии четверть населения осталась без электричества
Почти четверть потребителей Бразилии в по меньшей мере 13 штатах на севере и северо-востоке страны остались без электричества в результате сбоя, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство EFE.
Системы энергоснабжения на севере и северо-востоке были отключены от источников снабжения. Наиболее пострадали штаты Рио-Гранде-ду-Норте, Параиба и Мараньян, где большинство городов уже несколько часов остаются без электричества.
Кроме того, известно о перебоях и на юге и юго-востоке Бразилии.
Прекратил работу общественный транспорт, в том числе метро и трамваи, что привело к беспорядкам среди граждан.
По данным министра энергетики Фернанду Коэльо Фильо, причиной отключения стал сбой на гидроэлектростанции Белу-Монти в штате Пара.