Բակո Սահակյանը այցը ԱՄՆ որոշակի դրական տեղաշարժի բերեց. Գուրգեն Եղիազարյան
Բակո Սահակյանի այցն ԱՄՆ ավելի քան լավ անցավ, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԱԾ նախկին պետի տեղակալ Գուրգեն Եղիազարյանը:
Նա ընդգծեց, որ Արցախը մինչև օրս շատ երկրների կողմից ճանաչված չէ, ու այս կոնտեքստում նման այցը միտված էր այն ճանաչելի դարձնելուն:
«Նույնիսկ հույս եմ փայփայում, որ նրա այցը որոշակի դրական տեղաշարժի բերեց: Դա երևում էր ընդհանուր տրամադրությունից, Բակո Սահակյանից, այն կոնգրեսականներից, որոնք շփվում էին նրա հետ: Հույս ունեմ, որ նույն այցելությունները Բակո Սահակյանը կշարունակի Եվրոպայում», - նշեց նա:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը մանրամասնել էր, թե օրակարգային ինչ հարցեր էին ընդգրկված նախագահի հանդիպումներում: Աբրահամյանը նշել էր, որ ԱՄՆ կոնգրեսում կայացած հանդիպումների ընթացքում նախագահը հնարավորություն է ունեցել բարձր հարթակից խոսել Արցախի զարգացման, արտաքին աշխարհի հետ հարաբերություններ կառուցելու, Ադրբեջանի հետ չավարտվող պատերազմի և մի շարք այլ կարևոր հարցերի մասին:

Визит Бако Саакяна в США привел к определенному позитивному сдвигу – Гурген Егиазарян
Визит президента Республики Арцах Бако Саакяна в Соединенные Штаты прошел более чем хорошо, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами бывший заместитель начальника Службы национальной безопасности Армении Гурген Егиазарян.
Он подчеркнул, что Арцах по сей день не признан многими государствами, и в данном контексте подобный визит направлен на то, чтобы сделать республику более узнаваемой.
«Я надеюсь, что его визит привел к определенному позитивному сдвигу. Это заметно по общим настроениям, Бако Саакяну, тем конгрессменам, которые встречались и общались с ним. Надеюсь, Бако Саакян продолжит такие визиты в Европу», - сказал Гурген Егиазарян.
Ранее советник президента Арцаха Тигран Абрамян уточнил в беседе с корреспондентом Aysor.am, какие задачи входили в повестку американского визита президента Бако Саакяна. Тигран Абраамян отметил, что во время состоявшихся в Конгрессе США встреч президент Арцаха имел возможность говорить о важных для Арцаха вопросах – развитии страны, выстраивании отношений с внешним миром, незавершенной войне с Азербайджаном.
«Повестка американского визита президента Республики Арцах была довольно разнообразной, визит получился насыщенным», - заявил он.