Չինաստանը հրապարակել է ԱՄՆ-ից ներկրվող ապրանքների ցուցակը, որոնց նկատմամբ կարող են մաքսատուրքեր սահմանվել
23/03/2018 19:41
Չինաստանի առևտրի նախարարությունն ուրբաթ օրը հրապարակել է ԱՄՆ-ից ներկրվող 128 ապրանքների ցանկը, որոնց նկատմամբ կարող են մաքսատուրքեր սահմանվել, փոխանցում է TAСС-ը՝ հղում անելով Reuters գործակալությանը:
Ըստ գործակալության՝ այդ միջոցները կոչված են փոխհատուցել այն կորուստները, որոնք Չինաստանը կարող է կրել ԱՄՆ կողմից պողպատի և ալյումինի ներկրման համար մաքսատուրքերի սահմանման հետևանքով:
Ավելի վաղ Սպիտակ տան ղեկավար Դոնալդ Թրամփը հուշագիր էր ստորագրել, որը միջոցառումներ է ներառում Չինաստանի, ԱՄՆ-ի կարծիքով, անազնիվ առևտրային քաղաքականության դեմ: Փաստաթղթի համաձայն՝ առևտրային բանակցություններում ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհայզերը 15 օրվա ընթացքում պետք է քննարկի Չինաստանից որոշակի ապրանքների ներմուծման համար մաքսատուրքերի սահմանման հնարավորությունը, համապատասխան ցանկ նախապատրաստի և ԱՀԿ-ի շջանակներում դատավարություն սկսի Պեկինի դեմ՝ առևտրի միջազգային առևտրի կանոնների խախտման համար:

Китай опубликовал список товаров из США, на которые могут ввести пошлины
Министерство коммерции КНР опубликовало в пятницу список из 128 товаров, импортируемых из Соединенных Штатов, на которые могут ввести пошлины, передает ТАСС со ссылкой на агентство Reuters.
По его данным, эти меры призваны компенсировать потери, которые может понести Китай в связи с ведением США таможенных пошлин на импортную сталь и алюминий.
Ранее глава Белого дома Дональд Трамп подписал меморандум, который подразумевает меры, направленные против нечестных, по мнению США, торговых практик Китая. Представитель США на торговых переговорах Роберт Лайтхайзер, согласно документу, должен в течение 15 дней рассмотреть возможность введения таможенных пошлин в отношении определенных продуктов из КНР, подготовить соответствующий перечень и начать разбирательство в рамках ВТО против Пекина за его нарушения международных правил торговли.