Կատալոնիայի խորհրդարանը չկարողացավ պատգամավոր Տուրուլին ընտրել տարածաշրջանի նոր ղեկավար
Կատալոնիայի խորհրդարանը հինգշաբթի չկարողացավ «Միասին հանուն Կատալոնիայի» խմբից պատգամավոր Ժորդի Տուրուլին հաստատել տարածաշրջանի նոր ղեկավարի պաշտոնում: Պալատում կայացած առաջին քվեարկության ընթացքում հավակնորդին անհրաժեշտ էր խորհրդարանականների բացարձակ մեծամասնության աջակցությունը, այսինքն՝ առնվազն 68 ձայն 135-ից, փոխանցում է ТАСС-ը:
Մինչդեռ միայն 64 պատգամավոր արտահայտվեց ի պաշտպանություն Տուրուլի: Այժմ երկու օրից խորհրդարանում վերստին կարող են անցկացվել քննարկումներ և քվեարկություն, սակայն այդ դեպքում հավակնորդին բավարար կլինի արդեն խորհրդարանականների պարզ մեծամասնության աջակցությունը:
Ուրբաթ Իսպանիայի Գերագույն դատարանը մեղադրական եզրակացություններ կհրապարակի «անջատողական գործընթացի» գործով անցնող քաղաքական գործիչների վերաբերյալ: Տուրուլը նույնպես նրանց թվում է, ում երկրի դատախազությունը մեղադրում է խռովության, ապստամբության և վատնումների համար:
Գերագույն դատարանը նաև պետք Է խափանման միջոց ընտրի կասկածյալների համար: Եթե դատարանը որոշի հետաքննության ընթացքում կալանքի տակ վերցնել պատգամավորին, ապա պարզ չէ՝ նա կկարողանա արդյոք ներկայանալ խորհրդարան՝ մասնակցելու իր թեկնածության շուրջ կրկնական քննարկումներին:

Парламент Каталонии не смог избрать депутата Туруля новым главой региона
Парламент Каталонии не смог утвердить в четверг кандидатуру депутата от группы «Вместе за Каталонию» Жорди Туруля на пост главы правительства региона. В ходе первого голосования в палате претенденту была необходима поддержка абсолютного большинства парламентариев, то есть минимум 68 из 135, сообщает ТАСС.
Тем не менее лишь 64 депутата высказались в поддержку Туруля - сторонники партии «Левые республиканцы Каталонии» и «Вместе за Каталонию». Теперь через два дня в парламенте вновь могу пройти дебаты и голосование, однако в этом случае претенденту достаточно уже поддержки простого большинства парламентариев.
В пятницу Верховный суд Испании должен озвучить обвинительные заключения в отношении подозреваемых в причастности к «сепаратистскому процессу». Туруль числится среди тех, кого прокуратура страны обвиняет в бунте, мятеже и растрате. Сейчас он находится на свободе.
23 марта ВС также должен будет избрать новые меры пресечения для подозреваемых. Суд может решить заключить депутата под стражу на время разбирательств, а значит, не совсем ясно, сможет ли он физически явиться в парламент на вторые дебаты по его кандидатуре на пост лидера автономии.