Ղրղզստանի նախագահը պաշտոնաթող է արել կառավարությանը
Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը հրամանագիր է ստորագրել վարչապետ Սաֆար Իսակովի և երկրի կառավարության պաշտոնաթողության մասին, հայտնել է պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությունը:
Ավելի վաղ, հինգշաբթի Ղրղզստանի խորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ անվստահություն է հայտնել Իսակովի կառավարությանն, ընթացակարգը նախաձեռնել էին ընդդիմադիր երկու խորհրդարանական խմբակցություններ՝ «Աթա-Ժուրտ Հանրապետությունը» և «Աթա Մեքենը»:
Ղրղզստանի խորհրդարանն առաջին անգամ է անվստահություն հայտնել կառավարությանը, պատճառը դարձել են նախարարների կաբինետի բազմաթիվ ձախողումները, մասնավորապես, մի շարք կարևոր նախագծերի իրացման գործում, ինչի մասին քանիցս հայտարարել Է խորհրդարանական ընդդիմությունը», - «Интерфакс»-ին հայտարարել է «Օնուգուու-Առաջընթաց» ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր Իսհակ Մասալիեւը:
Երեքշաբթի խորհրդարանական ընդդիմությունը անբավարար էր ճանաչել Ղրղզստանի կառավարության տարեկան հաշվետվությունը:

Президент Киргизии отправил правительство в отставку
Президент Киргизии Сооронбай Жээнбеков подписал указ об отставке премьер-министра Сапара Исакова и правительства страны,  сообщает пресс-служба главы государства,  передает РИА Новости.
Ранее в четверг парламент Киргизии большинством голосов выразил недоверие правительству Исакова, процедура была инициирована двумя оппозиционными парламентскими фракциями «Ата-Журт Республика» и «Ата-Мекен» (Родина).
«Парламент Киргизии впервые выразил недоверие правительству, причиной стали многие промахи кабмина, в частности с реализаций ряда важных проектов, о чем неоднократно заявляла парламентская оппозиция», - заявил «Интерфаксу» в четверг депутат оппозиционной фракции «Онугуу - Прогресс» Исхак Масалиев.
В минувший вторник парламентская оппозиция признала ежегодный отчет правительства Киргизии неудовлетворительным.