Նիկոլ Փաշինյանին Շենգավիթի ոստիկանությունում չեմ տեսել. Փաստաբան
ԱԺ պատգամավորներ Արարատ Միրզոյանը և Սասուն Միքայելյանը գտնվել են ոստիկանության Շենգավիթի բաժանմունքի պետի սենյակում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը, ով այժմ գտնվում է ոստիկանության նույն բաժանմունքում։
«Ես ուղղակի գիտեմ այդքանը, չեմ կարող ասել, թե ինչ քննչական գործողություն է իրականացվում», - ասաց Բաղդասարյանը։
Նա նաև ասաց, որ ինքը Շենգավիթի ոստիկանության բաժանմունքում չի տեսել Նիկոլ Փաշինյանին և տեղյակ չէ՝ որտեղ է պատգամավորը։
Հարցին, թե արդյոք ոստիկանական ուժերը իրավունք ունեին պատգամավորներին հարկադրաբար տեղափոխել ոստիկանություն, փաստաբանը բացասական պատասխան տվեց՝ նշելով. «Պատգամավորները ներկայացնում են և ունեն իշխանություն՝ անկախ նրանից ընդդիմադիր են, թե ոչ։ Նրանց ձերբակալելու ընթացակարգը Սահմանադրությամբ ամրագրված է»։
Նշենք, որ Սահմանադրության 96-րդ հոդվածը սահմանում է պատգամավորի անձեռնմխելիությունը.
«Պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում կարող է հարուցվել միայն Ազգային ժողովի համաձայնությամբ: Պատգամավորն առանց Ազգային ժողովի համաձայնության չի կարող զրկվել ազատությունից, բացառությամբ՝ երբ նա բռնվել է հանցանք կատարելու պահին կամ անմիջապես դրանից հետո: Այս դեպքում ազատությունից զրկելը չի կարող տևել յոթանասուներկու ժամից ավելի: Պատգամավորին ազատությունից զրկելու մասին անհապաղ տեղեկացվում է Ազգային ժողովի նախագահը»։

Адвокат: Не видел в отделении полиции Шенгавита Никола Пашиняна
Депутаты парламента Армении Арарат Мирзоян и Никол Пашинян находились в кабинете начальника отделения полиции Шенгавита, заявил корреспонденту Aysor.am адвокат Николай Багдасарян, находящийся в том же отделении полиции.
«Я просто знаю столько, не могу сказать, какие следственные мероприятия проводятся», - сказал адвокат.
Он также сообщил, что не видел в отделении полиции Шенгавита Никола Пашиняна и не знает, где находится депутат.
На вопрос, имели ли право полицейские принудительно доставить депутатов в полицию, адвокат дал негативный ответ, отметив: «Депутаты представляют и имеют власть, вне зависимости от того, оппозиционные они или нет. Порядок их задержания закреплен Конституцией Армении».
Отметим, что ст. 96 Конституции Армении устанавливает неприкосновенность депутатов.
«В отношении депутатов может быть возбуждено уголовное производство только с согласия Национального Собрания Армении. Депутат без согласия парламента не может быть лишен свободы насильственно, когда он был пойман в момент совершения преступления или сразу после этого. В данном случае лишение свободы не может длиться более 72 часов. О лишении свободы депутатов немедленно  должен быть проинформирован председатель парламента», - сказал адвокат.