Չինաստանը Լուսնի վրա մարդկանց գտնվելու նմանակման համաշխարհային ռեկորդ է սահմանել (Տեսանյութ)
Պեկինի Ավիացիայի և տիեզերագնացության համալսարանի ուսանողներն ավարտել են Լուսնի վրա մարդկանց կյանքի նմանակման 370-օրյա գիտափորձը՝ սահմանելով դրա տևողության համաշխարհային ռեկորդ,  հայտնել է China Daily թերթը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Այդ ամբողջ ժամանակ ութ կամավոր՝ պատանիներ և աղջիկներ, փոխարինելով միմյանց նախագծի երեք փուլերից յուրաքանչյուրում, չորսական հոգով գտնվել են 150 քառակուսի մետրից փոքր-ինչ ավելի մակերեսով հատուկ պատիճախցիկում, որը գտնվում է համալսարանի տարածքում և իրենից ներկայացնում է «Յուեգուն-1» («Լուսնի պալատ-1») լուսնային մոդուլի պատճենը: «Համակարգն իր ինքնաբավությունն ապացուցեց 98 տոկոսով. այն գործեց կայուն, անձնակազմի կյանքի ապահովման՝ մեծ աստիճանի արդյունավետությամբ», - հայտարարել է «Յուեգուն-1»-ի կոնստրուկտոր Լյու Հունը:
Սպասվում է, որ մոտ ապագայում այս նախագծի շնորհիվ Չինաստանը կկարողանա մեծ արդյունավետությամբ ձեռնամուխ լինել Լուսնի վրա հենակայանի ստեղծման հաջորդ՝ հանգուցային փուլին: «Յուեգուն-1»-ը բաժանված է բնակելի գոտու և երկու ջերմոցների»՝ բույսերի աճեցման հատվածամասերի: Դրանցից յուրաքանչյուրն իրենից ներկայացնում է հատուկ սարքավորված զետեղարան՝ համապատասխանաբար 50 և 60 քառակուսի մետր մակերեսով, առաստաղի 3,5 մետր բարձրությամբ: Բնակելի մոդուլի մակերեսը կազմում է 42 քառակուսի մետր: Այդ տարածքում տեղավորված են չորս առանձին ննջարան, ընդհանուր սենյակ, լոգարան,  նաև  թափոնների մշակման սենյակ և կենդանիների բուծման հատվածամաս:

Китай установил мировой рекорд по имитации пребывания людей на Луне (Видео)
Студенты Пекинского университета авиации и космонавтики завершили 370-дневный эксперимент по имитации жизни людей на Луне, поставив мировой рекорд по его длительности, сообщила во вторник газета China Daily.
Все это время восемь добровольцев, юноши и девушки, сменяя друг друга на каждом из трех этапов проекта, по четыре человека находились в специальной капсуле площадью чуть более 150 кв. метров, которая расположена на университетской территории и представляет собой копию лунного модуля «Юэгун-1» («Лунный дворец-1»).
«Система доказала свою самодостаточность на 98% - она функционировала стабильно, с высокой степенью эффективности обеспечивая жизнь экипажа», - заявил главный конструктор «Юэгун-1» Лю Хун. Ожидается, что в ближайшем будущем благодаря этому проекту Китай сможет с большей эффективностью приступить к следующему, ключевому этапу по созданию базы на Луне.
«Юэгун-1» разделен на жилую зону и две «теплицы» - отсеки для выращивания растений. Каждый из них представляет собой специально оборудованное помещение площадью 50 и 60 кв. метров соответственно с высотой потолка 3,5 метра. Площадь жилого модуля составляет 42 кв. метра. В этом пространстве размещены четыре одиночные спальни, общая комната, ванная, а также помещение для переработки отходов и отсек для выращивания животных.