Կիլաուեա հրաբխի լավայի հոսքերը հասել են Խաղաղ օվկիանոս
Հավայիում ժայթքող Կիլաուեա հրաբխի լավան հասել Է Խաղաղ օվկիանոս, հայտնել է «Интерфакс»-ը` հղում անելով Associated Press-ին:
Հաղորդվում է, որ՝ հրաբխի հոսքերը 24 կիլոմետր հեռավորությամբ տարածվել են հրաբխից արևմուտք և հասել Մեծ կղզու հարավային ծովափ:
Ծովի աղի ջրի մեջ լավայի հայտնվելը հանգեցրել է քիմիական ռեակցիայի. գոյացել Է թունավոր ամպ: Տեղի իշխանությունները բնակիչներին ու զբոսաշրջիկներին խորհուրդ են տալիս չմոտենալ հրաբխի մերձակա շրջաններին:
«Իշխանությունները նախազգուշացնում են, որ հրաբխի հոսքերը կարող են փոխել իրենց ուղղությունը, եթե ուղղությունը փոխի քամին», - գործակալությունը  մեջբերում է ԱՄՆ-ի Երկրաբանական ծառայության մասնագետ Վենդի Սթովալի խոսքը:

Потоки лавы от вулкана Килауэа достигли Тихого океана
Лава из извергающегося на Гавайях вулкана Килауэа, достигла Тихого океана, передает в понедельник агентство Associated Press (AP),  сообщает «Интерфакс».
По данным агентства, потоки лавы распространились на расстояние 24 километра к западу от вулкана и достигли южного побережья Большого острова.
Попадание лавы в морскую соленую воду привело к химической реакции: образовалось токсичное облако. Местные власти рекомендуют местным жителям и туристам не приближаться к районам близ вулкана.
«Власти предупреждают, что потоки лавы могут изменить свое направление, если поменяет направление ветер», - приводит AP слова специалиста из Геологической службы США Венди Стовалл.