Հայաստանը թույլ չի տալու դիրքային փոփոխություն սահմանի որևէ հատվածում. սա հստակ ուղերձ է. Տիգրան Բալայան
22/05/2018 12:11
Հայաստանը թույլ չի տալու դիրքային փոփոխություն սահմանի որևէ հատվածում, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանն` անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանի նախիջևանյան հատվածում որոշակի լարվածությանը:
«Ինչպես Պաշտպանության նախարարության իմ գործընկերն արդեն տեղեկացրել է, այդ հատվածում վարվում են որոշակի աշխատանքներ, որոնք անմիջական վտանգ են ստեղծում մեր դիրքերի համար», - ասաց Տիգրան Բալայանն` ընդգծելով, որ հենց դրանց տեղում ծանոթանալու համար է, որ Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ու ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այցելել են սահմանային այդ հատված:
«Մենք բազմիցս, թե՛ ադրբեջանական կողմին, թե՛ միջնորդներին զգուշացրել ենք, որ այդ տիպի աշխատանքները լարում են իրավիճակը և կարող են հանգեցնել անցանկալի զոհերի: Ասել, որ Հայաստանի Պաշտպանության և Արտաքին գործերի նախարարների անմիջական ցուցումով է եղել այն հրաձգությունը, որի հետևանքով, ըստ ադրբեջանական կողմի, եղել է Ադրբեջանի կողմից զոհ… Ես չեմ բացառում, որ այդ զոհը եղել է իրենց միջանձնային հարաբերությունների պատճառով, որը փորձում են հիմա մատուցել որպես հայկական կողմից կրակոցի զոհ», - ասաց Տիգրան Բալայանը` ընդգծելով.
«Մենք հստակ ու հաստատակամ ենք, որ թույլ չենք տալու դիրքային փոփոխություն որևիցե հատվածում: Սա հստակ ուղերձ է, որը նաև իրենց այցով հղել են ՀՀ Պաշտպանության ու Արտաքին գործերի նախարարները»:

Тигран Балаян: Армения не позволит изменений позиций ни на каком участке границы – это четкий месседж
22/05/2018 12:38
Армения не позволит изменений позиций ни на каком участке границы, заявил сегодня на брифинге пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, касаясь некоторой напряженности на нахичеванском участке армяно-азербайджанской  границы.
«Как уже сообщили мои коллеги из министерства обороны, на этом участке  проводятся определенные работы, создающие непосредственную угрозу для наших позиций», - сказал Тигран Бадлаян, подчеркнув, что министр обороны Давид Тоноян и глава МИД Зограб Мнацаканян побывали на данном участке для ознакомления на месте с этими работами.
«Мы неоднократно предупреждали и посредников, и азербайджанскую сторону, что подобные работы ведут к напряжению ситуации, и могут привести к жертвам», - заявил пресс-секретарь МИД Армении, подчеркнув:
«Мы решительно заявляем, что не позволим никаких изменений позиций ни каком участке. Это четкий месседж, который также своим визитом направили также министр обороны и глава МИД Армении».