Թուրքիան կարող է ԱՄՆ-ի դեմ միջոցներ ձեռնարկել իրեն F-35-երի մատակարարումից հրաժարվելու դեպքում
Թուրքիան կարող է պատասխան միջոցներ ձեռնարկել ԱՄՆ-ի դեմ, եթե Վաշինգտոնը հրաժարվի Անկարային հինգերորդ սերնդի F-35 կործանիչներ մատակարարելուց: Նման հնարավորության մասին ուրբաթ հայտարարել է հանրապետության ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Համի Աքսոյը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Եթե նման քայլեր արվեն, ապա մենք հարկադրված կլինենք դրանց պատասխանել», - ասել է նա՝ լրագրողների խնդրանքով մեկնաբանելով այն նորությունը, որ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում ցանկանում են Թուրքիային ամերիկյան զենքի մատակարարումներն արգելել ռուսական C-400 գնելու պատճառով:
Մայիսի 25-ին հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը Պենտագոնի բյուջեի մասին օրինագիծ է ընդունել 2019 ֆինանսական տարվա համար:
Այն պաշտպանության նախարարին զրկում է Թուրքիային ամերիկյան զենքի մատակարարմանը հավանություն տալու հնարավորությունից, առանց Անկարայի կողմից ռուսական C-400 զենիթահրթիռային համալիրների գնման վերաբերյալ հատուկ զեկույցի տրամադրման: Թուրքիան ավելի վաղ հայտարարել է ավելի քան հարյուր F-35A կործանիչ գնելու մտադրության մասին: Ամերիկացի օրենսդիրների կողմից առաջարկվող միջոցը կարող է լրջորեն խանգարել այդ պարտավորագրին:

Турция может принять меры против США в случае отказа поставить ей F-35
Турция может принять ответные меры против США, если Вашингтон откажется поставить Анкаре истребители пятого поколения F-35. О такой возможности заявил в пятницу официальный представитель МИД республики Хами Аксой, передает ТАСС.
«Если подобные шаги будут сделаны, то мы будем вынуждены ответить на них», - сказал он в ответ на просьбу журналистов прокомментировать новость о том, что в Конгрессе США хотят запретить поставки Турции американского оружия из-за закупок российских С-400.
В пятницу стало известно, что Палата представителей Конгресса США приняла законопроект о бюджете Пентагона на 2019 финансовый год. Он лишает министра обороны возможности одобрить поставку Турции американского вооружения без предоставления специального доклада, касающегося покупки Анкарой российских зенитных ракетных комплексов С-400. Турция заявляла о намерении закупить более 100 истребителей F-35A. Предлагаемая американскими законодателями мера может серьезно помешать этому контракту.