Ճապոնիայի ՌՕՈւ երկու F-15 կործանիչները գրեթե բախվել են ուղևորատար օդանավի
Ճապոնիայի ՌՕՈւ F-15 երկու կործանիչների օդաչուները շաբաթ ծայրաստիճան վտանգավոր իրավիճակ էին ստեղծել Օկինավա կղզու Նահա քաղաքի օդանավակայանում, որտեղ նրանք քիչ էր մնում բախվեին ուղևորատար օդանավին: Օդաչուները չէին լսել հրահանգիչի հրահանգը, որը արգելում էր նրանց մտնել թռիչքուղի, փոխանցում է ТАСС-ը:
Արդյունքում F-15 օդանավերից մեկը հայտնվել է թռիչքուղու վրա, երբ այնտեղ պատրաստվում էր վայրէջք կատարել ճապոնական Ryukyu Air Commuter ավիաընկերության Bombardier ուղևորատար օդանավը, որտեղ 85 ուղևոր կար ու անձնակազմի անդամները։
Դիսպետչերը կարողացել է կանգնեցնել այդ օդանավի վայրէջքը, երբ այն գտնվում էր ընդամենը 300 մ բարձրության վրա։ Երկու կործանիչները օդ են բարձրացել, նույնիսկ չնկատելով վտանգը։ Այնուհետև բարեհաջող վայրէջք է կատարել նաև ուղևորատար օդանավը։
Նահա քաղաքի օդանավակայանը օգտագործվում է և քաղաքացիական և ռազմական ավիացիայի համար։ Երկու կործանիչները օդ էին բարձրացել, որպեսզի բռնեն անհայտ օտարերկյա օդանավ, որը հայտնվել էր Ճապոնիայի օդային տարածքի սահմանի մոտակայքում։ Տեղի ավիացիոն իշխանությունները սկսել են հետաքննել միջադեպը։

Два F-15 ВВС Японии почти столкнулись с пассажирским самолетом
Пилоты двух истребителей F-15 ВВС Японии устроили в субботу крайне опасную ситуацию в аэропорту города Наха на острове Окинава, где они почти столкнулись с пассажирским самолетом. Как сообщает ТАСС со ссылкой на информационное агентство Kyodo, летчики боевых машин не услышали приказ диспетчера, который запрещал им выруливать на взлетно-посадочную полосу.
В результате первый F-15 выкатился на полосу, когда на нее готовился приземлиться самолет Bombardier местной японской авиакомпании Ryukyu Air Commuter. У него на борту находились 85 пассажиров и членов экипажа.
Диспетчер сумел остановить посадку этого самолета, когда тот был на высоте всего в 300 м. Оба истребителя F-15 взлетели, даже не заметив опасности. Затем по приказу диспетчера на полосу благополучно приземлился пассажирский Bombardier.
Аэропорт в городе Наха используется как гражданской авиацией, так и военными. Оба истребителя, как сообщается, взлетали на экстренный перехват неназванного иностранного самолета, который оказался неподалеку от границы воздушного пространства Японии. Местные авиационные власти начали расследование инцидента.