Մերկելը զգուշացրել է, որ կլիմայի պաշտպանության հարցերում անգործությունը կհանգեցնի ծախսերի հսկայական աճի
19/06/2018 16:28
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը նախազգուշացրել է կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի հարցերում անգործության հետևանքների մասին և կոչ է արել ակտիվացնել ջանքերն այդ բնագավառում, հայտնում է ТАСС-ը:
«Անգործության (արդյունքում) տնտեսական ծախսերը հազիվ թե կարելի է գնահատել, բայց դրանք հսկայական կլինեն», - ասել է կառավարության ղեկավարը՝ այսօր  Բեռլինում ելույթ ունենալով «Պետերսբերգյան կլիմայական երկխոսություն» 9-րդ միջազգային խորհրդաժողովում:
Դրա մասնակիցները քննարկում են, այդ թվում, Փարիզի կլիմայի համաձայնագրի իրագործման հարցերը: Մերկելն ընդգծել է, որ համաշխարհային հանրակցությունը միայն միասնական ջանքերով կարող է լուծել գլոբալ խնդիրները:
«Մենք Գերմանիայում պետք է խոստովանենք, որ պետք է ավելի լավը լինենք», - հավելել է կանցլերը՝ նկատի ունենալով այն, որ Գերմանիան չի կարողանա գլոբալ տաքացման դեմ պայքարի բնագավառում հասնել մինչև 2020 թվականն առաջադրված նպատակներին:

Меркель предупредила о росте расходов в случае бездействия в вопросах защиты климата
Канцлер Германии Ангела Меркель предупредила о последствиях бездействия в вопросах борьбы с изменением климата и призвала активизировать усилия в этой области, сообщает ТАСС.
«Экономические расходы [в результате] бездействия едва ли можно оценить, но они будут огромными», - сказала глава правительства, выступая во вторник в Берлине на 9-й международной конференции «Петерсбергский климатический диалог». Ее участники обсуждают, в том числе, вопросы реализации Парижского соглашения по климату. Меркель подчеркнула, что мировое сообщество только сообща может решать глобальные проблемы.
«Мы в Германии должны признать, что нам следует быть еще лучше», - добавила канцлер, имея в виду то, что ФРГ не сможет достигнуть поставленных до 2020 года целей в области борьбы с глобальным потеплением.