Անհրաժեշտ է գիտակցել ինքնորոշման իրավունքի իրացման կարևորությունը. Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը Տիրանայում հանդիպել է ՍԾՏՀ ԽՎ-ում Մոլդովայի պատվիրակության ղեկավար Վիոլետա Իվանովի հետ:
Հանդիպմանը ներկա է եղել ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Գագիկ Մինասյանը:
Կողմերը կարևորել են հայ-մոլդովական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը, փոխայցերի աշխուժացումը:
Անդրադարձ է կատարվել սևծովյան տարածաշրջանում առկա հակամարտություններին. զրուցակիցները ներկայացրել են իրենց տեսակետներն ու մտահոգություններ հայտնել որոշ խնդիրների առնչությամբ: Կարևորվել է հակամարտությունների կարգավորումը բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքների հիման վրա:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է. «Խնդրի ռազմական լուծումն անթույլատրելի է: Խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չպետք է լինի: Անհրաժեշտ է գիտակցել ինքնորոշման իրավունքի իրացման կարևորությունը»:
Զրուցակիցները կարևորել են փոխշահավետ համագործակցության խորացումը միջազգային խորհրդարանական տարբեր հարթակներում:

Эдуард Шармазанов: Надо осознавать важность реализации права на самоопределение
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов встретился в Тиране с руководителем делегации Молдовы в ПАЧЭС Виолетой Ивановой, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Стороны подчеркнули важность развития армяно-молдавских межпарламентских отношений, активизации взаимных поездок.
В ходе встречи были затронуты существующие в Черноморском регионе конфликты: собеседники представили свои точки зрения и обеспокоенность относительно определенных проблем. Отмечена важность решения конфликтов исключительно мирным путем, на основе принципов международного права.
Обратившись к карабахскому конфликту, Эдуард Шармазанов отметил: «Военное решение проблемы недопустимо. Альтернативы мирному урегулированию не должно быть. Надо осознавать важность реализации права на самоопределение».
Собеседники особо выделили углубление взаимовыгодного сотрудничества на различных международных парламентских площадках.