Թուրքիայում պայթյունի հետևանքով երկու զինվորական է մահացել
Թուրքիայի հարավ-արևելքում՝ Շիրնակ նահանգում, երկու զինծառայող մահացել է և երեքը վնասվածքներ են ստացել պայթյունի հետևանքով, որը կազմակերպել են երկրում արգելված Քրդական Բանվորական կուսակցության անդամները, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Թուրքիայի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբին:
«Հունիսի 19-ին Շիրնակ քաղաքի մոտակայքում անջատողական ահաբեկչական կազմակերպության տեղադրած ինքնաշեն սարքի պայթյունի հետևանքով մահացել է երկու և վիրավորվել՝ երեք մարտական ընկեր», - ասվում է հաղորդագրությունում:
2015 թվականի հուլիսին Թուրքիայում Քրդական Բանվորական կուսակցության հետ զինված հակամարտության վերսկսումից հետո քուրդ ապստամբների հարձակումների հետևանքով մահացել է մոտ 1000 զինվորական ու ոստիկան, ինչպես նաև՝ 500 քաղաքացիական անձ:
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության տվյալների համաձայն՝ այս ընթացքում անվտանգության ուժերը չեզոքացրել են ՔԲԿ-ի ավելի քան 10 հազար անդամի:

В Турции двое военных погибли при взрыве, устроенном РПК
Двое военнослужащих погибли и трое получили ранения в провинции Ширнак на юго-востоке Турции в результате взрыва, устроенного членами запрещенной в стране Рабочей партии Курдистана (РПК), говорится в полученном во вторник РИА Новости сообщении генштаба ВС Турции.
«Девятнадцатого июня в окрестностях города Ширнак при взрыве самодельного устройства, заложенного членами сепаратистской террористической организации (РПК), погибли двое и ранены трое наших боевых товарищей», — отмечается в сообщении.
После возобновления в Турции в июле 2015 года вооруженного конфликта с РПК в результате нападений курдских повстанцев погибли около 1000 военных и полицейских, а также около 500 гражданских.
По данным министерства обороны Турции, за этот период силы безопасности нейтрализовали более 10 тысяч членов РПК.