Եվրակոմիսարը հավանություն է տվել միգրանտներին ապաստանի հարցում մերժած երկրների դեմ պատժամիջոցներին
Էկոնոմիկայի և ֆինանսների եվրակոմիսար Պիեռ Մոսկովիսին հայտարարել է, որ պաշտպանում է պատժամիջոցների հնարավոր սահմանումը Եվրամիության այն երկրների նկատմամբ, որոնք միգրանտներին մերժում են ապաստան տրամադրելու հարցում: Ավելի վաղ այդ առաջարկությամբ հանդես է եկել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Ես, ավելի շուտ, հավանություն եմ տալիս», - ասել է Մոսկովիսին BFMTV հեռուստաալիքի եթերում:
Եվրակոմիսարը նշել է, որ այժմ խոսքն ավելի մեծ չափով վերաբերում է քաղաքական, քան միգրացիոն ճգնաժամին:
«Առավել սաստիկ միգրացիոն ճգնաժամն անցյալում է, և դա փաստ է: 2015 թվականին կար ավելի քան մեկ միլիոն մարդ, որոնք մեր աշխարահամաս էին ժամանել և ապաստան Էին խնդրում: Հիմնականում նրանք ժամանում էին Հունաստան, նրանք գալիս էին Սիրիայից, Իրաքից, Աֆղանստանից»,- պարզաբանել է նա:
Մոսկովիսիի խոսքով՝ Եվրամիությունում ձեռնարկված միջոցների շնորհիվ 2016 թվականից Եվրոպա ժամանող միգրանտների թիվն սկսել է կրճատվել:
«369 հազար միգրանտ 2016 թվականին, 140 հազար միգրանտ 2017 թվականին: Մենք վերադարձել ենք այն թվերին, որոնք կային նախքան ճգնաժամը: 28 հազար՝ այս տարվա սկզբից: Պետք է չէ խառնել այս բաները, ուստի ես խոսում եմ քաղաքական ճգնաժամի մասին», - հավելել է նա:

Еврокомиссар поддержал санкции против стран, отказавших мигрантам в убежище
Еврокомиссар по экономике и финансам Пьер Московиси заявил, что поддерживает возможное введение санкций в отношении стран ЕС, которые отказывают мигрантам в убежище, сообщает  РИА Новости.
Ранее с таким предложением выступил президент Франции Эммануэль Макрон.
"Я, скорее, поддерживаю", — сказал Моковиси в эфире телеканала BFMTV.
Еврокомиссар отметил, что сейчас речь в большой степени идет о политическом, чем о миграционном кризисе.
"Наиболее сильный миграционный кризис позади, и это факт. В 2015 году было более миллиона человек, которые приехали на наш континент и просили убежища. В основном они приезжали в Грецию, они приезжали из Сирии, Ирака, Афганистана", — пояснил он.
По словам Московиси, благодаря мерам, которые были предприняты Европейским союзом, с 2016 года число мигрантов, приезжающих в Европу, стало сокращаться. "369 тысяч мигрантов в 2016 году, 140 тысяч мигрантов в 2017 году. Мы вернулись к тем цифрам, которые были до кризиса. 28 тысяч – с начала этого года. Не нужно путать эти вещи, поэтому я говорю о политическом кризисе", — добавил он.