Դիվանատանը տեղի ունեցածը գնահատում եմ որպես հարձակում եկեղեցու վրա. ստիպված դադարեցրել ենք աշխատանքները. Ս.Էջմիածնի դիվանապետ
06/07/2018 15:28
Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ հայրապետի հրաժարականը պահանջող «Նոր Հայաստան, նոր Հայրապետ» նախաձեռնության անդամները հայտարարել էն, որ մինչ ուշ երեկո մնալու են Դիվանատան շենքում։
Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի դիվանապետ Տ. Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը հայտարարեց, որ Դիվանատանը տեղի ունեցածը գնահատում են որպես հարձակում եկեղեցու վրա։
«Դիվանատունը գրավված է, և մենք ստիպված ենք դադարեցնել մեր աշխատանքները։ Այս քայլը գնահատում եմ որպես հալածանք ազգային եկեղեցու նկատմամբ։ Հուսով եմ իրավապահ մարմիններն անհրաժեշտ հետևությունները կանեն, որպեսզի ազգային եկեղեցին զերծ պահեն իրականացվող հալածանքից», - ասաց Տ. Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք՝ այսօր առավոտից Մայր աթոռ Սբ. Էջմիածնում այս պահին լարված իրավիճակ է։ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը տեղեկացրել էր, որ Ամենայն հայոց Գարեգին Բ հայրապետի հրաժարականը պահանջող ակտիվիստները ներխուժել են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Դիվանատան շենք։

Епископ Хачатрян: Произошедшее – это нападение на церковь. Канцелярия захвачена, мы вынуждены прекратить работу
06/07/2018 16:20
Требующие отставки Католикоса всех армян Гарегина II члены инициативы «Новая Армения, новый предводитель» заявили, что намерены остаться в здании канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина до позднего вечера.
Руководитель канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина епископ Аршак Хачатрян заявил, что оценивает произошедшее как нападение на церковь.
«Канцелярия захвачена и мы вынуждены прекратить нашу работу. Я оцениваю этот шаг как преследование в отношении национальной церкви. Надеюсь, что правоохранительные органы сделают необходимые выводы, чтобы оградить национальную церковь от преследований», - заявил епископ Аршак Хачатрян.
Напомним, сегодня с утра в Первопрестольном Святом Эчмиадзине напряженная ситуация. Руководитель пресс-канцелярии Первопрестольного Св.Эчмиадзина Ваграм Меликян сообщил, что требующие отставки Католикоса всех армян Гарегина II активисты ворвались в здание канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина.