ԿԺԴՀ-ում սպասում են Սի Ցզնինպինի ժամանմանը երկրի հիմնադրման տարեդարձին
ԿԺԴՀ-ն սպասում է, որ ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ցզինպինը 2018 թվականի սեպտեմբերի 9-ին այցով կժամանի Փհենյան՝ երկրի հիմնադրման 70-ամյակին, հաղորդել է Yonhap գործակալությունը՝ հղում անելով ԿԺԴՀ-ի մի ներկայացուցչի:
Այն հարցին, թե Չինաստանի ղեկավարը կժամանի արդյոք Փհենյան, նա պատասխանել է, որ «նա պետք է ժամանի, քանի որ հրավիրված է»: Բացի Սի Ցզինպինից, ԿԺԴՀ-ում սպասում են մեծաթիվ պատվիրակության ժամանում Չինաստանից՝ հիշարժան տարեթվի առթիվ:
Ինչպես հաղորդել է Կորեայի կենտրոնական հեռագրական գործակալությունը, ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն ինն այս տարվա մարտին Չինաստան կատարած իր երեք ուղևորություններից առաջինի ընթացքում Սի Ցզինպինին հրավիել է պաշտոնական այցով ժամանել իր երկիր, նա ընդունել է հրավերը: Չինաստանի ղեկավարի վերջին այցը ԿԺԴՀ տեղի է ունեցել 2005 թվականին, այն ժամանակ Փհենյան է այցելել Հու Ցզինտաոն:
Վերջին ամիսներին միջուկային զենքի և բալիստիկ հրթիռների փորձարկումները դադարեցնելու՝ ԿԺԴՀ-ի որոշման և միջազգային երկխոսության համար մթնոլորտի առաջացման ֆոնին Կորեական թերակղզում իրադրությունը դադարել է լարված լինելուց: 2018 թվականի սկզբին ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն ինը երկկողմ հանդիպումներ է անցկացրել Սի Ցզինպինի, Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինի, ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի, նաև ՌԴ-ի ԱԳՆ-ի ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հետ:

В КНДР ожидают приезда Си Цзиньпина на годовщину основания страны
НДР ожидает, что председатель КНР Си Цзиньпин посетит Пхеньян с визитом 9 сентября 2018 года - в 70-ю годовщину основания страны, сообщило в агентство Yonhap со ссылкой на представителя КНДР.
На вопрос, приедет ли китайский лидер в Пхеньян он ответил, что "ему придется приехать, поскольку он был приглашен". Помимо Си Цзиньпина в КНДР ожидают прибытие обширной делегации из Китая по случаю памятной даты.
Как сообщало агентство ЦТАК, лидер КНДР Ким Чен Ын в ходе своей первой из трех поездок в Китай в марте этого года пригласил Си Цзиньпина посетить его страну с официальным визитом, тот принял приглашение. Последний визит китайского руководителя в КНДР состоялся в 2005 году, тогда Пхеньян посетил председатель Ху Цзиньтао.
В последние месяцы на фоне решения КНДР прекратить испытания ядерного оружия и баллистических ракет и возникшей атмосферы для международного диалога ситуация на Корейском полуострове перестала быть напряженной. С начала 2018 года лидер КНДР Ким Чен Ын провел двусторонние встречи с председателем КНР Си Цзиньпином, президентом Южной Кореи Мун Чжэ Ином, президентом США Дональдом Трампом, а также с главой МИД РФ Сергеем Лавровым.