Պարոնա՛յք, մի խայտառակեք «ռեսպուբլիկան». Արթուր Աղաբեկյանը անհիմն է համարում իրեն առնչվող օբյեկտներում կատարված խուզարկությունը
14/07/2018 11:31
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը 10.07.2018թ. որոշմամբ բավարարել է ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայության խուզարկություն կատարելու միջնորդությունը, որի հիման վրա երեկ՝ հուլիսի 13-ին, խուզարկություն է կատարվել Արցախի Հանրապետության իշխանությունների կողմից հիմնադրված «Մետաքսկոմբինատ» ՓԲ ընկերությունում գործունեություն ծավալող 11 իրավաբանական ընկերություններում, Մեծ Թաղեր գյուղում գտնվող իմ հայրական առանձնատանը, նրա հարակից շինություններում և Տողի «Նոր Կյանք» ջրաշխարհում` նպատակ ունենալով հայտնաբերելու 2016 թվականի ապրիլին Հայաստանից և արտերկրից ստացված օգնություններ և օրենքով արգելված այլ իրեր, այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացնում է Արցախի նախկին փոխվարչապետ, Արցախի նախագահի նախկին խորհրդական գեներալ–լեյտենենտ Արթուր Աղաբեկյանը։
«Համաձայն դատարանի վերը նշված որոշման, ես, իբր, յուրացրել եմ տրամադրված օգնությունը, որի մի մասն էլ փոխանցել եմ Մանվել Գրիգորյանին: Այս աստիճան խայտառակ և շինծու մեղադրանքները կարելի է սպասել միայն չկայացած դատաիրավական համակարգից:
Գրավոր դիմել եմ Արցախի Հանրապետության Գլխավոր դատախազին և ԱԱԾ-ին՝ նմանատիպ խայտառակ որոշման գործադրումը Արցախի Հանրապետությունում հանձն առնելը պարզաբանելու նպատակով:
Իսկ ինչ վերաբերում է ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից տրամադրված օպերատիվ տվյալներին, դիմում եմ Հայաստանի Հանրապետության ԱԱԾ տնօրենին՝ ուսումնասիրել ձեռք բերված օպերատիվ տվյալները՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2015 թվականի մայիսից ընդհանրապես չեմ շփվել Մանվել Գրիգորյանի հետ, ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հանդիպել եմ նրան 2 անգամ՝ ԱՀ Նախագահի պաշտոնական ընդունելությունների ժամանակ:
Ամենակարևորը, ՀՀ-ից և արտերկրից ստացված օգնությունների ստացման և բաշխման հանձնաժողովի համակարգող չեմ եղել, եղել եմ միայն օգնություն ուղարկող իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց խորհրդատվություն տրամադրող և հանձնաժողովի քարոզչական մասով պատասխանատու:
Պարոնա՛յք, մի խայտառակեք «ռեսպուբլիկան»:
Ակնկալում եմ Արցախի Հանրապետությունում քաղաքական գնահատական տեղի ունեցածի մասով, եթե օպերատիվ տվյալները Արցախի Հանրապետության կառավարությունը և պատկան մարմինները չեն տրամադրել:
Հ.Գ. Ի դեպ, իմ առանձնատունը խուզարկվել է 3 անգամ. առաջինը երկուսը խորհրդային զորքերի և ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ի կողմից՝ համագյուղացիներիս բռնության գործադրմամբ, իսկ վերջինը, ինչպես կասեր, «Շմայսը»՝ քաղաքավարի ներխուժել են օրենքի տառին համապատասխան:
Հ.Գ. Դատավորն ապրած կենա, ոչ թե Ստեփանակերտի Թումանյան 109 հասցեում գտնվող Ա.Աղաբեկյանի կարի արտադրամաս, այլ Թումանյան 99 հասցեում գործող «Մետաքսկոմբինատ» պետական ընկերություն, որի 15000 քառ. մետր տարածքում գործում են 11 ընկերություններ, որոնցից 3-ը կարի արտադրություններ են: Ոչ թե Ստեփանակերտի ջրաշխարհ, այլ Տող գյուղի տարածքում գործող «Նոր Կյանք» ջրաշխարհ՝ տարածք, որը ազատագրել ենք 20 ընկերներով, որոնցից 18-ը զոհվել են Արցախյան ազատամարտում և նրանց հիշատակը հավերժացնելու համար կառուցել ենք «Նոր Կյանք» հանգստի գոտին», - գրել է Աղաբեկյանը։

Господа, не позорьте «республику» – Артур Агабекян считает необоснованным проведенный в его отцовском доме и других объектах обыск
14/07/2018 13:44
Правоохранительные органы провели обыски в отцовском доме бывшего вице-премьера Арцаха, бывшего советника президента Республики Арцах генерал-лейтенанта  Артура Агабекяна.
«Суд общей юрисдикции Еревана, решением от 10 июля 2018 года, удовлетворил ходатайство Специальной следственной службы Армении о проведении обыска, на основании чего, вчера, 13 июля, в учрежденных властями Республики Арцах 11 юридических фирмах в компании «Метакскомбинат», а также моем отцовском доме в селе Мец Тахер, прилегающих помещениях и водном аттракционе  «Нор кянк» в селе Тох были проведены обыски, с целью обнаружения помощи, полученной в апреле 2016 года из Армении и заграницы, а также других запрещенных предметов», - написал на своей странице в Facebook генерал-лейтенант  Артур Агабекян.
«Согласно упомянутому решению суда, я якобы присвоил предоставленную помощь, часть которой передал Манвелу Григоряну. Столь позорные и надуманные обвинения можно ожидать лишь от несостоявшейся судебной системы», - отметил Артур Агабекян.
Генерал обратился в генпрокуратуру Республики Арцаха и СНБ с целью разъяснения приведения в исполнения подобного позорного решения в Арцахе.
«Что касается предоставленных со стороны СНБ Армении оперативных данных, то обращаюсь к директору СНБ Армении – изучите полученные оперативных данные, учитывая то обстоятельство, что с мая 2015 года я вообще не общался с Манвелом Григоряном, в дни апрельской войны встречал его дважды во время официальных мероприятий у президента Арцаха.
Самое важное, я не был в составе комиссии по распределению полученной из Армении и из-за рубежа помощи, а всего лишь предоставлял юридическую консультацию отправляющим помощь физическим и юридическим лицам и был ответственным комиссии по пропаганде.
«Господа, не позорьте «республику»!
Ожидаю политической оценки по части происшедшего в Республике Арцах, если оперативные данные не были предоставлены правительством и компетентными органами Арцаха.
P. S. Мой дом обыскивали 3 раза: первые два раза советские войска и ОМОН, применив насилие к односельчанам, а в последний раз, как сказал бы «Шмайс» –  культурно ворвались в соответствии с буквой закона», - написал Артур Агабекян.