Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքից ազատել է գլխավոր ռազմական տեսուչի տեղակալ Միքայել Արզումանյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ՝ գեներալ-մայոր Միքայել Արզումանյանն ազատվել է գլխավոր ռազմական տեսուչի տեղակալի պաշտոնից։
Արզումանյանն աշխատանքից ազատվել է իր դիմումի համաձայն։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 7-ին Միքայել Արզումանյանը շտապ հրավիրվել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ բացատրություններ տալու՝ կապված քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու հետ:
Լուրեր էին տարածվել այն մասին, որ ռազմական տեսուչի տեղակալը ներգրավվել է Արցախում քաղաքական գործունեության մեջ:
«Վարչապետը պահանջել է բացատրություններ և կարող եմ վերահաստատել վարչապետի այն տեսակետն ու դիրքորոշումը, որ զինվորականները չպետք է զբաղվեն քաղաքականությամբ, ինչը նաև օրենքն է ասում, իսկ զբաղվելու դեպքում խստագույնս կպատժվեն»,- ասել էր վարչապետի մամուլի խոսնակ Արման Եղոյանը:
Նշենք, որ Facebook-ում  «Արցախյան զարթոնք» խմբի կողմից լուսանկար էր տարածվել՝ գրառմամբ, որ իրենց է միացել գեներալ Միքայել Արզումանյանը, որը ներկա է լինելու Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի դեմ  կազմակերպվող հանրահավաքին:
Միքայել Արզումանյանը ռազմական տեսուչի տեղակալ էր նշանակվել հունիսի 27-ին՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ:

Микаел Арзуманян освобожден от должности заместителя главного военного инспектора
Решением премьер-министра Армении Никола Пашиняна, генерал-майор Микаел Арзуманян освобожден от должности заместителя главного военного инспектора Армении.
Микаел Арзуманян освобожден от занимаемой должности согласно собственному заявлению.
Напомним, 7 июля Микаел Арзуманян был вызван к премьеру Николу Пашиняну для дачи разъяснений. Появились сведения о вовлеченности заместителя военного инспектора в политическую деятельность в Арцахе.
«Премьер придерживается четкой позиции:  ни один военный не имеет права заниматься политикой, в противном случае он будет строго наказан», - заявил ранее пресс-секретарь премьера Арман Егоян.
Отметим, что инициативная группа «Арцахское возрождение» ранее в Facebook выступила с заявлением о созыве митинга в Степанакерте с требованием отставки президента Арцаха Бако Саакяна. При этом группа опубликована фото с Микаелем Арзуманяном, сопроводив его записью о том, генерал также присоединился к ним.
Микаел Арзуманян был назначен на пост заместителя военного инспектора решением премьер-министра Никола Пашиняна 27 июня.