Facebook-ը չի հեռաղնելու Հոլոքոստը հերքող հաղորդագրությունները
Facebook սոցիալական ցանցի հիմնադիր ու ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգը հայտարարել է, որ իրենք չեն հեռացնելու սոցցանցից Հոլոքոստը հերքող հաղորդագրությունները, թեև ինքն անձամբ հրեաների ցեղասպանության հերքումը վիրավորական է համարում:
«Ես հրեա եմ, սակայն կա մարդկանց խումբ, որ հերքում է Հոլոքոստը։ Ես դա խորապես վիրավորական եմ համարում։ Սակայն, ի վերջո, ես չեմ կարծում, որ մեր հարթակը պետք է հեռացնի դա, քանի որ, իմ կարծիքով, կան բաներ, որոնք տարբեր մարդիկ ճիշտ չեն հասկանում։ Ես չեմ կարծում, որ նրանք դա դիտավորյալ ճիշտ չեն հասկանում», - ասել է Ցուկերբերգը` տեղեկատվական Recode. ռեսուրսին տված հարցազրույցի ժամանակ:
Ցուկերբերգն ընդգծել է, որ չի արդարացնում Հոլոքոստը հերքողներին, և հավաստիացրել է, որ եթե հրապարակումներն «իրենց չափը անցնեն», այսինքն՝ պարունակեն բռնություն կամ ատելություն մարդկանց որևէ խմբի նկատմամբ, ապա հաղորդագրությունը միանշանակ կհեռացվի ցանցից։

Facebook не будет удалять сообщения с отрицанием Холокоста
Основатель Facebook Марк Цукерберг заявил, что соцсеть не будет удалять сообщения об отрицании Холокоста, хотя он лично считает отрицание этого оскорбительным.
«Я еврей, а есть группа людей, которые отрицают, что Холокост был. Я считаю это глубоко оскорбительным. Но в конечном итоге я не считаю, что наша платформа должна убирать это, потому что считаю, что есть вещи, которые разные люди понимают неверно», — сказал он в интервью информационному ресурсу Recode.
Цукерберг подчеркнул, что не оправдывает отрицающих Холокост. Он заверил, что если публикация «перейдет черту», то есть будет оправдывать насилие или ненависть в отношении определенной группы людей, то такое сообщение будет удалено.