«Ժողովուրդ». Ավագանու արտահերթ ընտրությունները կանցկացվեն սեպտեմբերի 16-ին
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «ՀՀ կառավարության օգոստոսի 16-ի նիստում կներառվի Երևանի ավագանու լիազորությունները կրճատելու և ավագանու արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու հարցը:
ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանի մամուլի խոսնակ Արմինե Մուրադյանը «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում նշեց, որ այժմ իրենք սպասում են Ոստիկանության և Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից ֆինանսական ծախսերին վերաբերող տվյալների ներկայացմանը, որից հետո էլ նախագիծը  կներկայացվի նախարարական կոմիտե և կընդգրկվի կառավարության օգոստոսի 16-ի նիստում:
Նկատենք, որ իշխանությունները ցանկանում են անել այնպես, որ արդեն սեպտեմբերի 29-ին, երբ նշվի մայրաքաղաքի հիմնադրման 2800-ամյակը, Երևանն ունենա քաղաքապետ: Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է, որպեսզի ավագանու ընտրություններն անցկացվեն սեպտեմբերի 16-ին, որպեսզի դրանից տասը օր անց էլ ավագանին իր կազմից ընտրի քաղաքապետին»:

«Жоховурд»: Внеочередные выборы Совета старейшин будут проведены 16 сентября
Газета «Жоховурд» пишет, что в повестку заседания правительства 16 августа будет включен вопрос сокращения полномочий Совета старейшин Еревана и внеочередных выборов Совета старейшин.
Пресс-секретарь министра территориального развития и управления Сурена Папикяна – Армине Мурадян отметила в беседе с корреспондентом издания, что сейчас они ждут представления данных о финансовых расходах от полиции и Центральной избирательной комиссии, после чего проект будет представлен в министерский комитет и включен в повестку заседания правительства 16 августа.
«Отметим, что власти хотят сделать так, чтобы уже 29 сентября, когда будет отмечаться 2800-летие основания столицы, в Ереване был мэр. А для этого необходимо, чтобы выборы Совета старейшин прошли 16 сентября, чтобы спустя 10 дней после этого Совет старейшин избрал из своего состава мэра», - отмечает газета.