ՀՔԾ պետը՝ մարտիմեկյան դեպքերին Հովիկ Աբրահամյանի մասնակցության մասին
Բազմիցս խոսվել է, որ 2008-ի մարտի 1-ին բացի կանոնավոր բանակից, բացի ներքին զորքերից, եղել են նաև զինված խմբեր, այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը։
«Հիմա գործի նախաքննությամբ ստուգվում է այդ վարկածը», -ասաց ՀՔԾ պետը։
Հարցին, թե նախաքննական մարմինը կասկածում է, որ Հովիկ Աբրահամյանի զինված խմբերը ևս մասնակցել են դեպքերին, ՀՔԾ պետը պատասխանեց. «Դա վարկած է, որը ստուգվում է»։
Լրագրողները նաև հետաքրքրվեցին մարտի 1-ի գործի շրջանակներում ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հարցաքննության հնարավորության մասին, սակայն Սասուն Խաչատրյանը վերահաստատեց նախկինում ասվածը. «Ես մի քանի անգամ ասել եմ, որ հարցաքննվելու են բոլոր անձինք, ովքեր կարող են տեղեկատվություն ունենալ այդ գործի վերաբերյալ։ Նախաքննությունն է որոշելու՝ ելնելով գործի շահերից»։
Դիտարկմանը, թե Փաստահավաք խմբի զեկույցում, ինչպես նաև մամուլում նաև Գագիկ Ծառուկյանի մասին է նշվում, Սասուն Խաչատրյանը արձագանքեց. «Չեմ կարող այդ մասին հստակ բան ասել։ Բազմաթիվ վարկածներ կան, որոնք ստուգվում են։ Նախաքննության շահերից ելնելով չեմ կարող մանրամասնել տվյալներ»։

Начальник Специальной следственной службы – об участии Овика Абраамяна в событиях 1 марта
Неоднократно говорилось о том, что во время событий 1 марта кроме регулярной армии, кроме внутренних войск были задействованы также вооруженные группы, заявил сегодня на брифинге после заседания правительства начальник Специальной следственной службы (ССС) Армении Сасун Хачатрян.
«Сейчас предварительное следствие проверяет эту версию», - сказал начальник ССС.
На вопрос, то есть, следственный орган подозревает, что вооруженные группы Овика Абраамяна также участвовали в этих событиях, глава ССС ответил: «Это версия, которая проверяется».
Журналисты спросили Сасун Хачатрян о возможности вызова на допрос в рамках дела о разгоне акций протеста 1 марта 2008 года третьего президента Армении Сержа Саргсяна, однако начальник ССС подтвердил озвученное ранее заявление: «Я уже несколько раз говорил, что будут допрошены все те лица, которые могут иметь информацию об этом деле. Это решает следствие, исходя из интересов дела».
На замечание, что в докладах Группы по сбору фактов о событиях 1 марта, а также в СМИ упоминалось также имя Гагика Царукяна, Сасун Хачатрян ответил: «Ничего конкретного сказать не могу. Есть различные версии, которые проверяются. Исходя из интересов следствия, не могу уточнить подробности».