Քոչարյանի ազատ արձակման դեմ բողոքի ակցիայի մասնակիցները ստորագրահավաք են սկսել Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի լիազորությունները կասեցնելու պահանջով
14/08/2018 13:57
Երևանում շարունակվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ազատ արձակման դեմ բողոքի ակցիան:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, ակցիայի մասնակիցներին հաջողվել էր ներխուժել մամուլի ասուլիսի սրահ, որտեղ Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է հանդիպեր լրագրողներին:
Ակցիայի պատճառով երկրորդ նախագահի մամուլի ասուլիսը տապալվել էր:
Քիչ առաջ բողոքի ակցիայի մասնակիցները կանգ առան ՀՀ Գլխավոր դատախազության շենքի դիմաց` պահանջելով, որ դատախազությունը վիճարկի Վերաքննիչ դատարանի որոշումը Վճռաբեկ դատարանում:
Ակցիայի մասնակիցների մոտ իջավ դատախազության ներկայացուցիչը` վերահաստատելով նախօրեին արված հայտարարությունը, որ բողոքարկման մասին հարցը դատախազությունում կքննարկվի Վերաքննիչ դատարանի որոշումը ստանալուց հետո:
Այնուհետև բողոքի ակցիայի մասնակիցները շարժվեցին Բարձրագույն դատական խորհրդի շենքի մոտ, որտեղ ստորագրահավաք են սկսել Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի լիազորությունները կասեցնելու պահանջով.
«Այս դատավորը Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտոնավարման օրոք աշխատել է նախագահի աշխատակազմում և սա անընդունելի է», - ասացին ակցիայի մասնակիցները:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ Վերաքննիչ դատարանը բավարարեց Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքից ազատելու միջնորդությունը:

Активисты начали сбор подписей с требованием прекратить полномочия судьи Апелляционного суда Армении Александра Азаряна
14/08/2018 15:03
В Ереване продолжается акция протеста против освобождения второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Как сообщалось ранее, активистам удалось проникнуть в зал, где должна была состояться пресс-конференция Роберта Кочаряна с представителями СМИ.
Активисты сорвали пресс-конференцию второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Немногим ранее участники акции остановились у здания Генеральной прокуратуры Армении, требуя, чтобы прокуратура обжаловала решение об освобождении Роберта Кочаряна в Кассационном суде.
К участникам акции спустился представитель Генпрокуратуры, вновь подтвердив вчерашнее заявление, что возможность обращения в Кассационный суд будет обсуждена после получения решения Апелляционного суда.
Затем участники акции направились к зданию Высшего судебного совета, где начали сбор подписей с требованием прекратить полномочия судьи Апелляционного суда Армении Александра Азаряна.
«Этот судья во время президентства Роберта Кочаряна работал в Аппарате президента и это неприемлемо», - сказали участники акции.
Напомним, 31 августа Апелляционный суд Армении под председательством судьи Александра Азаряна удовлетворил апелляционную жалобу адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна об изменении меры пресечения в отношении Кочаряна он был освобожден из-под ареста в зале суда.