«Հրապարակ». ՊԵԿ-ը հատուկ ջոկատայինների ուղեկցությամբ մտել է Հարավկովկասյան երկաթուղի և խուզարկություն կատարել
18/08/2018 10:07
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մենք 2 օր առաջ գրել էինք, որ Պետեկամուտների կոմիտեն հատուկ ջոկատայինների ուղեկցությամբ մտել է Հարավկովկասյան երկաթուղի և խուզարկություն կատարել՝ արդյունքում առգրավելով որոշ փաստաթղթեր և անգամ՝ համակարգիչներ։ Տեղեկացել էինք, որ ՀԿԵ-ի հետ կապված ՊԵԿ-ը քրգործ է հարուցել՝ 9,7 մլն դրամի ԱԱՀ չվճարելու մասով, իսկ 16-ի երեկոյան ժամը 22։00-ին մտել է խուզարկության, որը տևել է մինչև հաջորդ օրվա ժամը 8։30-ը, ինչը խիստ վրդովեցրել էր ՀԿԵ ղեկավարությանը, և նույն օրը Սերգեյ Վալկոն ընդունելության էր գնացել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ՝ հավանաբար, բողոքելու։
Թեև կողմերը ձգտել էին միջադեպը հարթել, սակայն երեկ մենք տեղեկացանք, որ կրքերը դեռ չեն հանդարտվել։ Ռուսական իշխանությունները ծանր են տարել կատարվածը և գրեթե ուլտիմատում են դրել՝ աշխատանքից ազատել ՊԵԿ նախագահին։ Անգամ լուրեր կային, որ Դավիթ Անանյանը դիմում է պատրաստվում գրել, մանավանդ՝ ինքն էլ գոհ չէ իր լիազորությունների շրջանակից։ Սակայն առայժմ գործընթացը սառեցված է՝ հայկական կողմը բանակցում է ռուսականի հետ և փորձում «անկորուստ» հարթել տեղի ունեցածը։
Պատահական չէ, որ երեկ Մոսկվայում 2 ակցիա էր նախատեսված՝ ընդդեմ Փաշինյանի, որը, ըստ չար լեզուների, կազմակերպում է Ռուսաստանի հայերի միությունը՝ Արա Աբրահամյանի գլխավորությամբ, ով հայտնի է պուտինյան վարչակազմի հետ ունեցած սերտ կապերով»:

«Грапарак»: Комитет госдоходов в сопровождении спецназа провел обыск в ЗАО «ЮКЖД»
Газета «Грапарак» пишет, что два дня назад сообщала о том, что 15 августа сотрудники Комитета государственных доходов (КГД) Армении в сопровождении спецназа ворвались в офис ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» и провели там обыск, в результате были изъяты документы и даже некоторые компьютеры.
По некоторым данным, в отношении ЗАО «ЮКЖД» возбуждено уголовное дело по факту неуплаты НДС в размере 9,7 миллиона драмов, а 16 августа вечером, в 22:00, был проведен обыск, который длился до 8:30 следующего дня, что крайне возмутило руководство ЮКЖД. В тот же день генеральный директор компании Сергей Валько встретился с премьер-министром Николом Пашиняном, видимо, чтобы пожаловаться.
«Хотя и стороны пытались сгладить инцидент, однако вчера стало известно, что страсти пока не улеглись. Российские власти тяжело перенесли произошедшее и практически поставили ультиматум – освободить от работы председателя КГД Давида Ананяна. Муссируются даже сведения о том, что Давид Ананян собирается написать заявление, поскольку и сам не доволен рамками своих полномочий. Однако пока процесс законсервирован – армянская сторона ведет переговоры с российской и пытается «без потерь» сгладить произошедшее.
Неслучайно, что вчера в Москве были предусмотрены две акции против Пашиняна, которые, согласно «злым языкам», организует президент Союза армян России Ара Абраамян, известный своими тесными связями с путинским режимом», - пишет газета.