Մադուրոն Վենեսուելայում նվազագույն աշխատավարձը բարձրացրել է մոտ 60 անգամ
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտնել է «պետրո» կրիպտոարժույթի արժեքը և երկրում նոր նվազագույն աշխատավարձի չափը, որը կտրվի օգոստոսի 20-ից, երբ Վենեսուելան անցնի նոր արժույթին՝ սուվերեն բոլիվարին:
Մադուրոյի խոսքով՝ 1 «պետրոն» կարժենա 60 դոլար, կամ 3.600 նոր բոլիվար (360 մլն հին բոլիվար)։ «Սև շուկայում» 1 դոլարի արժեքն ուրբաթ օրվա դրությամբ եղել է 5,9 մլն հին բոլիվար։ Հին բոլիվարից հանվելու է 5 զրոն։
Նվազագույն աշխատավարձը կկազմի «պետրոյի» գնի կեսը, այսինքն՝ 1.800 նոր բոլիվար, կամ 180 մլն հին բոլիվար։ Դա նշանակում է նվազագույն աշխատավարձի կտրուկ բարձրացում՝ մոտ 60 անգամ։
Ավելի վաղ Մադուրոն հայտնել էր, որ օգոստոսի 20-ից Վենեսուելայում շրջանառության մեջ կդրվի 2 արժույթ՝ նոր բոլիվարն ու «պետրոն»։

Мадуро увеличил минимальную зарплату в Венесуэле в 60 раз
Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил в пятницу стоимость криптовалюты «петро» и размер новой минимальной зарплаты в стране с 20 августа, когда Венесуэла перейдет на новую, деноминированную валюту — суверенный боливар.
По словам Мадуро, один «петро» будет стоить 60 долларов, или 3,6 тысячи новых боливаров (360 миллионов неденоминированных боливаров). При этом курс «черного рынка» на пятницу составляет 5,9 миллиона старых боливаров за доллар. С нынешнего боливара будут убраны пять нулей.
Минимальная зарплата составит половину «петро», то есть 1,8 тысячи боливаров, или 180 миллионов старых боливаров. Это означает резкое повышение — почти в 60 раз.