ԿԺԴՀ-ն դադարեցրել է Սոհեի հրթիռային փորձարանի ապամոնտաժումը
Հյուսիսային Կորեան դադարեցրել է Սոհեի հրթիռային փորձարանի ապամոնտաժումը երկրի արևմուտքում, հայտնել Է 36 Notrh պորտալը, որը ԿԺԴՀ-ի հրթիռամիջուկային գործունեության վիճակին հետևում է արբանյակային լուսանկարների տվյալների հիման վրա:
Դիտորդները նշում են, որ օգոստոսի 3-ից փորձարանում ապամոնտաժման ոչ մի կարգի կարևոր աշխատանքներ չեն կատարվել: Ավելի վաղ քանդված կառույցների մնացորդները դարսված են գետնին և  ոչ մի տեղ չեն տարվել: 36 Notrh-ը Սոհեում աշխատանքների սկսվելու մասին հայտնել էր հուլիսի 24-ին:
Հիմնվելով արբանյակի տվյալների վրա՝ փորձագետները հավաստել են արտադրական շենքը քանդելու սկիզբը և հրթիռային շարժիչների փորձարկման ստենդի ապամոնաժումը: Սոհեն ԿԺԴՀ-ի գլխավոր հրթիռային փորձարանն Է, այդտեղից են արձակվել միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռները: Դրա փակումը, դատելով ըստ ամենայնի, քննարկվել է Սինգապուրում ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ունի հանդիպման ընթացքում:

КНДР приостановила демонтаж ракетного полигона Сохэ
Северная Корея приостановила демонтаж ракетного полигона Сохэ на западе страны, сообщает в среду портал 36 Notrh, который отслеживает состояние ракетно-ядерной деятельности КНДР на основании данных со спутниковых снимков.
Наблюдатели отмечают, что с 3-го августа на полигоне не проводилось никаких значимых работ по демонтажу. Остатки разобранных ранее сооружений уложены на земле и никуда не вывезены.
38 North сообщил о начале работ в Сохэ 24 июля. Основываясь на данных спутника, эксперты подтвердили начало сноса производственного здания и демонтаж стенда для испытания ракетных двигателей.
Сохэ - главный ракетный полигон КНДР, с него запускались межконтинентальные баллистические ракеты. Его закрытие, судя по всему, обсуждалось в ходе встречи президента США Дональда Трампа и северокорейского лидера Ким Чен Ына в Сингапуре.