Գերմանիայի ԱԳՆ. ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների քաղաքականությունը Եվրոպային ստիպում է հակազդել
ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների քաղաքականությունն այլ երկրների՝ Եվրամիության գործընկերների նկատմամբ, Եվրոպային հարկադրում է հակազդել Վաշինգտոնի գործողություններին, հայտարարել է Գերմանիայի արտգործնախարարության ղեկավար Հայկո Մաասը՝ ելույթ ունենալով արտասահմանում Գերմանիայի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների ամենամյա խորհրդաժողովում:
«Վաշինգտոնի պատժամիջոցների քաղաքականությունը մեզ հարկադրում է փնտրել եվրոպական պատասխան, ԱՄՆ-ի կողմից ոչ յուրահատուկ պատժամիջոցների հանկարծակի ընդունումը Ռուսաստանի, Չինաստանի և մյուս առևտրական գործընկերների նկատմամբ զգալի կերպով վերաբերում է Եվրոպային և  Գերմանիային», - հայտարարել է Մաասը:
Բացի դրանից, նախարարը նշել է, որ Եվրամիությունն աշխատում է ԱՄՆ-ից անկախ ինստիտուտների, մասնավորապես, Եվրոպայի արժութային հիմնադրամի զարգացման, նաև վճարային համակարգի ստեղծման վրա, որը թույլ կտա պահպանել գործարար հարաբերություններն Իրանի հետ:
Միաժամանակ Մաասն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ը ԵՄ-ի «ամենամերձավոր գործընկերն է»:
«Մենք ցանկանում ենք, որ դա այդպես էլ մնա», - հավելել է նախարարը:
Դոնալդ Թրամփի ընտրվելը ցույց տվեց, որ մենք այնքան լավ չգիտեինք Ամերիկան, որքան կարծում էինք», - նշել է Գերմանիայի ԱԳ նախարարը: Մաասն ընդգծել է, որ Եվրոպան «ԱՄՆ-ի հետ նոր՝ հավասարակշռված գործընկերության կարիք ունի»:

МИД ФРГ: санкционная политика США против партнеров ЕС вынуждает Европу реагировать
Санкционная политика США в отношении других стран - партнеров ЕС - вынуждает Европу реагировать на действия Вашингтона. Об этом заявил в понедельник в Берлине глава МИД ФРГ Хайко Маас, выступая на ежегодной конференции руководителей германских дипломатических миссий за рубежом, передает ТАСС.
«Санкционная политика Вашингтона вынуждает нас искать европейский ответ, внезапное принятие США неспецифических санкций в отношении России, Китая и других торговых партнеров значительным образом затрагивает Европу и Германию», - заявил Маас.
Кроме того, министр указал, что ЕС работает над развитием независимых от США институтов, в частности Европейского валютного фонда, а также созданием платежной системы, которая бы позволила сохранить деловые отношения с Ираном.
Одновременно Маас подчеркнул, что США - «самый близкий партнер» ЕС. «Мы хотим, чтобы это так и оставалось», - добавил министр.
«Избрание Дональда Трампа показало, что мы не настолько знаем Америку, как думали», - отметил германский министр. Маас подчеркнул, что Европа "нуждается в новом, сбалансированном партнерстве с США".