Չեխիայում օգոստոսի վերջին առաջին անգամ սառնամանիքներ են գրանցվել
Ամառվա վերջի համար ռեկորդային ցածր ջերմաստիճան՝ ըստ Ցելսիուսի մինուս 8,5 աստիճան է օգոստոսի 27-ին գրանցվել հարավային Չեխիայում, լրագրողներին հայտնել է հանրապետության Հիդրոօդերևութաբանական կենտրոնի ներկայացուցիչ Յանա Գույսլովան:
«Լույս օգոստոսի 27-ի գիշերը օգոստոսի վերջի համար ռեկորդային ցուրտ է եղել Չեխիայի տարածքի մեծ մասում, - ընդգծել է նա: -Հանրապետության հարավում՝ Շումավայի շրջանում, օդի ջերմաստիճանն առաջին անգամ գրանցվել է մինուս 8,5 աստիճան»:
Անցած գիշեր ամբողջ Չեխիայում, բացի Պրահայից, օդի ջերմաստիճանը 10 աստիճանից ցած է իջել: Մայրաքաղաքին հարող տարածաշրջանում, որտեղ դեռ մի քանի օր առաջ պահպանվում էր սաստիկ տապը, և ջերմաչափի սյունը գրեթե երկու ամիս չէր իջնում 20 աստիճանից, օդերևութաբանները գրանցել են միայն պլյուս 6,5 աստիճան:

На юге Чехии впервые в конце августа зафиксированы морозы
Рекордно низкая для конца лета температура - минус 8,5 градусов по Цельсию - зафиксирована в понедельник в южной Чехии. Об этом сообщила журналистам представитель Гидрометцентра республики Яна Гуйслова,передает ТАСС.
"Рекордно холодной для конца августа была ночь на понедельник на большей части чешской территории, - подчеркнула она. - На юге республики, в районе Шумава, впервые была зарегистрирована температура воздуха в минус 8,5 градуса".
Прошедшей ночью по всей Чехии, кроме Праги, температура воздуха опустилась ниже отметки в 10 градусов тепла. В прилегающем к столице регионе, где еще несколько дней назад стояла сильная жара, и столбик термометра в течение почти двух месяцев не опускался ниже 20 градусов тепла, метеорологи зафиксировали лишь плюс 6,5 градуса.