Թրամփը նշել է Ջորջ Բուշ Կրտսերի գլխավոր սխալը նախագահի պաշտոնում
Դոնալդ Թրամփը նշել է, որ ԱՄՆ-ի 43-րդ նախագահ Ջորջ Բուշ Կրտսերն ամենամեծ սխալն է գործել երկրի պատմության մեջ՝ զորքեր մտցնելով Մերձավոր Արևելք: Այս կարծիքը ԱՄՆ-ի ղեկավարը հայտնել է Hill TV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Մեր երկրի պատմության մեջ կատարված ամենամեծ սխալը Մերձավոր Արևելք զորք մտցնելն էր նախագահ Բուշի կողմից», - ասել է Թրամփը: «Թեև Օբաման էլ սխալ գործեց (որոշում ընդունելով զորքերի դուրսբերման մասին), բայց դրանք այնտեղ մտցնելը, ըստ իս, ամենամեծ սխալն էր, որը կատարել են մեր երկրի պատմության մեջ», - ընդգծել է նա:
Թրամփն իր տեսակետը պարզաբանել է նրանով, որ Միացյալ Նահանգները, նրա խոսքով, «7 տրլն դոլար է ծախսել Մերձավոր Արևելքում»: «7 տրլն դոլար և միլիոնավոր կյանքեր, ես հաշվի եմ առնում երկուստեք կրած կորուստները: Միլիոնավոր կյանքեր»,-ասել է նա:
Թրամփի հայտարարությունների կապակցությամբ հեռուստաալիքը ներկայացրել է Պենտագոնի վիճակագրությունը, որի համաձայն, Իրաքում, Աֆղանստանում և Սիրիայում 2001-ից մինչև 2018 թվականը ռազմական գործողություններ վարելու վրա ԱՄՆ-ը ծախսել է 1,52 տրլն դոլար:

Трамп назвал главную ошибку Джорджа Буша - младшего на посту президента
Дональд Трамп заявил, что 43-й президент США Джордж Буш - младший совершил самую большую ошибку в истории страны, введя войска на Ближний Восток. Такое мнение американский лидер высказал в интервью телеканалу Hill TV.
"Самая большая ошибка, совершенная в истории нашей страны - это ввод войск на Ближний Восток президентом Бушем", - уверен американский лидер. "Хоть Обама и совершил ошибку [приняв решение о выводе войск], но вводить их туда, по моему мнению, было самой большой ошибкой, которую совершали в истории нашей страны", - подчеркнул он.
Трамп пояснил свою точку зрения тем, что Соединенные Штаты, по его словам, "потратили $7 трлн на Ближний Восток". "$7 трлн и миллионы жизней, я учитываю потери с обеих сторон. Миллионы жизней", - сказал он.
В связи с заявлениями Трампа телеканал приводит статистику Пентагона, согласно которой на ведение военных операций в Ираке, Афганистане и Сирии с 2001 по 2018 год США потратили $1,52 трлн.