ԱՄՆ-ում Լատվիայի բնակիչը հակավիրուսային լրտեսական ծրագրի ստեղծման համար 14 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել
22/09/2018 12:01
Լատվիայի ռեզիդենտ Ռուսլան Բոնդարսը 14 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել Scan4you հակավիրուսային լրտեսական ծրագրի ստեղծման համար, որը հաքերներին օգնում էր տարբեր տեղեկություններ ստանալ օգտագործողների համակարգիչներից,  հայտնում է РИА Новости-ն՝  հղում անելով  ԱՄՆ Արդարադատության նախարարությանը:
«Բոնդարսի կողմից ստեղծված ծրագրային ապահովումը օգնել է ամերիկյան բիզնեսի վրա հարձակումների իրականացմանը և հասանելիություն տվել  աշխարհի ամենակործանարար հաքերներին», - ասել է գերատեսչությունը:
Ըստ Արդարադատության նախարարության՝  Scan4you-ն օգտագործվել է վնասակար ծրագրային ապահովման համար, բայց հետագայում օգտագործվել է մոտ 40 մլն կրեդիտային և  դեբետային քարտերի, նաև Միացյալ Նահանգներոի մանրածախ խանութներից մոտ 70 մլն հասցեների, հեռախոսային համարների և այլ անձնական տվյալների գողության համար:
Հաքերային հարձակման պատճառով, մասնավորապես, մանրածախ վաճառողներից մեկը կորցրել է մոտ 292 միլիոն դոլար:
2018 թվականի մայիսի 16-ին Բոնդարսին մեղադրանքը ներկայացվել է կալանավորվելուց և հինգօրյա դատաքննություն անցկացնելուց հետո:

Житель Латвии осужден в США на 14 лет за создание антивируса-шпиона
Латвийский резидент Русланс Бондарс осуждён на 14 лет тюрьмы за создание антивируса-шпиона Scan4you, который помогал хакерам добывать различную информацию из компьютеров пользователей, сообщает РИА Новости со ссылкой на минюст США.
«Программное обеспечение, созданное Бондарсом, помогло осуществить атаки на американский бизнес… и дало доступ к нему самым деструктивным мировым хакерам», — сообщает ведомство.
По данным минюста, Scan4you использовался для тестирования вредоносного ПО, но впоследствии применялся для кражи примерно 40 миллионов номеров кредитных и дебетовых карт, а также около 70 миллионов адресов, телефонных номеров и других персональных данных из розничных магазинов на всей территории Соединенных Штатов.
Из-за хакерской атаки, в частности, один из розничных продавцов потерял около 292 миллионов долларов.
Обвинение было зачитано Бондарсу 16 мая 2018 года, после пребывания под стражей и пятидневного судебного процесса с участием жюри присяжных его признали виновным.