Քվեարկած թերթիկը լուսանկարելն ու տարածելն արգելված է օրենքով. ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն արձանագրել է սոցիալական ցանցերում առկա գրառումներն այն մասին, որ քվեարկողներին պարտադրվում կամ կոչ է արվում լուսանկարել քվեարկած քվեաթերթիկն ու այդ կերպ ապացուցել քվեարկության կոնկրետ արդյունքը, հայտնում են ՄԻՊ-ից։
«Այդպիսի գործընթացը խախտում է ընտրական իրավունքը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն անհրաժեշտ է համարում բոլոր քաղաքացիներին հիշեցնել, որ Քրեական օրենսգիրքը հանցանք է համարում քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու նպատակով ընտրողին քվեարկության արդյունքը հայտնելուն հարկադրելը, քվեարկության արդյունքը բացահայտելու նպատակով քվեարկած քվեաթերթիկը ստուգելը, քվեարկության խցիկ (սենյակ) մուտք գործելը, ինչպես նաև քվեարկության գաղտնիությունն այլ կերպ խախտելը: Այս արարքը պատժվում է տուգանքով` 500․000-700․000 դրամի չափով, կամ ազատազրկմամբ` 2-5 տարի ժամկետով:
Դրանից բացի, քվեարկողի կողմից բաց` երրորդ անձանց (բացառությամբ քվեարկողին օգնող անձի) համար քվեարկության արդյունքը տեսանելի ձևով քվեարկելը, ինչպես նաև շահադիտական նպատակով քվեարկության գաղտնիությունը քվեարկության արդյունքը բացահայտող փաստաթղթի լուսանկարահանմամբ կամ տեսաձայնագրմամբ ստացված տեղեկատվության հրապարակման միջոցով խախտելը պատժվում է տուգանքով՝ 100․000-200․000 դրամի չափով», - ասված է ՄԻՊ հաղորդագրությունում։

Омбудсмен Армении: Фотографирование и распространение бюллетеня для голосования запрещается законом
Аппарат омбудсмена Армении зафиксировал в социальных сетях сообщения о том, что голосующих принуждают или призывают сфотографировать избирательный бюллетень, чтобы тем самым доказать конкретный результат голосования.
«Подобный процесс нарушает избирательное право», - отмечается в заявлении офиса омбудсмена Армении.
Защитник прав человека считает необходимым напомнить всем гражданам, что принуждение избирателя к оглашению результатов голосования является преступлением Уголовного кодекса, нарушающим тайну голосования. Кроме того, запрещается проверять избирательный бюллетень для выяснения результата голосования, присутствовать в избирательной кабине для голосования другого лица при заполнении бюллетеня, а также нарушение тайны голосования другими способами. Подобные деяния наказываются штрафом в размере 500․000-700․000 драмов, или лишением свободы на срок от 2-х до 5-ти лет.
Кроме того, открытое голосование, голосование в доступной третьим лицам форме (кроме лица, оказывающего помощь избирателю), а также нарушение тайны голосования посредством опубликования в корыстных целях фотографии или видеозаписи бюллетеня для голосования наказывается штрафом в размере 100․000-200․000 драмов.