Հայաստանում իշխանափոխությունը դանդաղեցրել է Ղարաբաղի շուրջ բանակցային գործընթացը. Մամեդյարով
Իշխանության փոփոխությունը և Հայաստանում մինչ օրս դիտարկվող քաղաքական անկայունությունը դանդաղեցրել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը: Այդ մասին РИА Новости-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը:
«Ադրբեջանը պատրաստ է շարունակել սուբստանտիվ բանակցությունները, որոնց նպատակն է սկսել փուլային կարգավորման գործընթացը», - ասել է Մամեդյարովը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի միջև Դուշանբեում ԱՊՀ գագաթնաժողովում կայացած զրույցը հանդիսանում է բովանդակային երկխոսության Ադրբեջանի պատրաստակամության լավ օրինակ:
«Ցավոք, իշխանափոխությունն ու մինչ օրս Երևանում դիտարկվող քաղաքական անկայունությունը որոշակիորեն դանդաղեցնում են գործընթացը: Հուսով ենք, որ Հայաստանի ղեկավարությունը շուտով կկարողանա դրսևորել քաղաքական կամք` առկա ձևաչափի շրջանակներում և հայտնի օրակարգի հիման վրա բանակցային գործընթացը շարունակելու  համար», - եզրափակել է նա:

The change of power in Armenia and the continuing political instability have slowed down the Karabakh conflict settlement process, Azerbaijani foreign minister Elmar Mammadyarov said in an interview to Russian RIA Novosti.
“Azerbaijan is ready to continue the substantive talks the goal of which is to start the stage by stage settlement process,” Mammadyarov said.
He said the conversation between the Azerbaijani president and Armenian PM in Dushanbe at the CIS summit was a good model of Azerbaijan’s readiness for content dialogue.
“Unfortunately, the change of power and the political instability in Yerevan somehow slow the process down. We hope the Armenian authorities will soon display a political will in the margins of existing format for continuing the peace process,” he said.