Թեհրանից հայտարարել են, որ  ԱՄՆ-ն իր նպատակներին չի հասնի Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելով
ԱՄՆ-ն իր նպատակներին չի հասնի Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելով, դրանց պատճառով ոչ մի նոր բան տեղի չի ունենա, հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսին հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնը դուրս Է գալիս Իրանի հետ միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրից: Թրամփը նաև հայտնել Էր Իրանի նկատմամբ բոլոր պատժամիջոցները վերականգնելու մասին, այդ թվում՝ երկրորդային, այսինքն՝ մյուս այն երկրների նկատմամբ, որոնք բիզնես են վարում Իրանի հետ:
ԱՄՆ-ը օգոստոսի 7-ից վերականգնել Է Իրանի դեմ պատժամիջոցների մի մասը: Ավելի Էական պատժամիջոցները, որոնք կընդգրկեն նավթի արտահանումը, սպասվում են նոյեմբերի սկզբին:
«Իրանի դեմ պատժամիջոցների հարցում Վաշինգտոնի տնտեսական և հատկապես քաղաքական նպատակներն իրագործել չի հաջողվի: Շատ քիչ հավանական Է, որ ԱՄՆ-ն իր տնտեսական խնդիրները կիրագործի պատժամիջոցների հաշվին, իսկ այն բանի հավանականությունը, որ այդ պատժամիջոցների քաղաքական նպատակները կիրագործվեն, ընդհանրապես չկա», - հայտնել Է Զարիֆը IRNA գործակալությանը:
Նրա խոսքով՝ ամերիկյան պատժամիջոցների երկրորդ փուլը, ավելի շուտ, կունենա հոգեբանական Էֆեկտ: Նրա խոսքով՝ նախքան նոյեմբերի սկզբին պատժամիջոցների ուժի մեջ մտնելը Իրանի հետ հաշվարկների ԵՄ-ի մեխանիզմն արդեն կսկսի գործել:

Тегеран заявил, что США не добьются своих целей введением новых санкций
США не добьются своих целей введением новых санкций против Ирана, ничего нового из-за них не произойдет, заявил министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф.
Президент США Дональд Трамп объявлял в мае, что Вашингтон выходит из соглашения о ядерной программе с Ираном. Трамп также сообщил о восстановлении всех санкций против Ирана, в том числе вторичных, то есть в отношении других стран, ведущих бизнес с Ираном.
США вновь ввели в действие с 7 августа часть санкций против Ирана. Более существенные санкции, которые охватят экспорт нефти, ожидаются с начала ноября.
"Экономические и в особенности политические цели Вашингтона по санкциям против Ирана реализовать не удастся. Весьма маловероятно, что США реализуют свои экономические задачи за счет санкций, а вероятности того, что политические цели этих санкций будут достигнуты, и вовсе нет", — сообщил Зариф агентству IRNA.
По его словам, второй этап американских санкций, скорее, будет иметь психологический эффект. По его словам, до начала вступления в силу санкций в начале ноября механизм ЕС по расчетам с Ираном уже начнет действовать.