Կառավարությունում «խոպանչիներին հարկելու» մասին որևէ կոնկրետ նախագիծ դեռևս չկա. ՊԵԿ նախագահ (Տեսանյութ)
19/11/2018 15:48
Առանց հանրային քննարկման որևէ նախաձեռնություն օրենքի ուժ չի կարող ստանալ, Կառավարության արտահերթ նիստից հետո լրագրողների հետ զրուցյում ասաց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանն՝ անդրադառնալով «խոպանչիներին հարկելու» մասին նախագծին։
«Ես հասկանում եմ, որ  նախընտրական այս շրջանում ինչ-որ միտք կոնտեքստից վերցված կարող է մեկնաբանվել ու դրա  մեկնաբանությունները կարող են շահարկման առիթ հանդիսանալ»,- ասաց նա։
Դավիթ Անանյանը նշեց՝ ամենակարևորն այն է, որ կառավարությունում որևէ կոնկրետ նախագիծ դեռևս չկա։
«Կա եկամուտների համատարած  հայտարարագրման գաղափար, այդ գաղափարի շուրջ կան տեսակետներ, որոնք պետք է նախ քննարկվեն մասնագիտական շրջանակներում, հետո կառավարությունում, հետո նախնական նախագծի տեսք ունենալուց հետո  պետք է դրվի հանրային քննարկման ու դա լինելու է ամբողջ 2019 թվաակնի ընթացքում »,- ասաց նա։
ՊԵԿ նախագահն ընդգծեց՝ որևէ շուտափույթ իրավական ակտերի փոփոխության փաթեթ չկա ու այս պահին օրակարգում չէ։
Դավիթ Անանյանն ասաց, որ քաղաքակիրթ բոլոր երկրներում կա եկամուտների հայտարարագրման ինստիտուտ։
«Մենք ինքներս, որպես Հայաստանի Հանրապետություն, մեր ստեղծման օրվանից  քննարկում ենք՝ արդյոք հնարավորություն ունե՞նք համատարած  եկամուտների դեկլարացիա ներկայացնելու ինստիտուտ ներդնելու»,- ասաց նա։

В правительстве пока нет конкретного законопроекта о налогообложении трудовых мигрантов – председатель КГД
19/11/2018 17:50
Без общественного обсуждения какая-либо инициатива не может получить силу закона, заявил сегодня после внеочередного заседания правительства журналистам председатель Комитета государственных доходов (КГД) Армении Давид Ананян, касаясь законопроекта «о налогообложении трудов мигрантов».
«Я понимаю, что в предвыборный период какая-то идея может комментироваться вне контекста и эти комментарии могут стать поводом для спекуляций», - сказал Ананян.
Давид Ананян отметил, что самое важное то, что в правительстве нет какого-либо конкретного проекта.
«Есть идея повсеместного декларирования доходов, есть точки зрения вокруг этой идеи, которые должны быть обсуждены в профессиональных кругах, потом в правительстве, затем, после придания им формы предварительного проекта, вынесены на общественные обсуждения и все это будет происходить в течение 2019 года», - сказал глава КГД.
Он подчеркнул, что сейчас не в повестке нет пакета правовых актов о поспешных изменениях.
Давид Ананян заявил, что во всех цивилизованных странах есть институт декларирования доходов.
«Мы, как Республика Армения, со дня формирования обсуждаем вопрос, есть ли у нас возможность внедрения повсеместно института представления декларации о доходах», - сказал он.