Մանե Թանդիլյանը՝ դատարանի առաջ
«Երևանի թիվ 1» տուն-ինտերնատի նախկին տնօրեն Վահան Զուրաբյանը քաղաքացիական հայց է ներկայացրել ընդդեմ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախկին նախարարության՝ ի դեմս նախկին նախարար Մանե Թանդիլյանի։
Նախարարության երկարամյա նախկին պաշտոնյան դատարանից պահանջում է անվավեր ճանաչել իրեն աշխատանքից ազատելու մասին Թանդիլյանի որոշումը, վերականգնել աշխատանքի և վճարել հարկադիր պարապուրդը։
Երևան քաղաքի դատարանը վարույթ է ընդունել քաղաքացիական հայցը և դատական ինստի օր նշանակել դեկտեմբերի 11-ին՝ խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններից հետո։
Վահան Զուրաբյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նախկին նախարարի հրամանը անօրինական ու անհիմն որակեց։ Նա պատմեց, որ ինքը անաշխատունակության (բյուլետեն) մեջ է եղել և հոկտեմբերի 8-ին ներկայանալով աշխատանքի՝ նոր միայն տեղեկացել է, որ նախարարի հրամանով ազատված է աշխատանքից։
«Ես հիվանդ էի և հոկտեմբերի 8-ին բյուլետենից վերադառնում եմ աշխատանքի ու պարզում, որ հեռացված եմ։ Նախարարի հրամանով ես աշխատանքից հեռացված եմ եղել վստահությունը կորցնելու հիմքով։ Շատ կարճ ժամանակ ենք միասին աշխատել, խնդիրներ իմ առջև չի դրվել ու միանգամից հրաման եմ ստացել, որ աշխատանքից ազատված եմ», - մեզ հետ զրույցում ասաց Զուրաբյանը։
Նախկին պաշտոնյան ասաց, որ Աշխատանքային օրենսգիրքը սահմանում է վստահությունը կորցնելու հիմքերը, որոնք են՝ պետությանը խոշոր չափի նյութական վնաս պատճառելը, պետական գաղտնիք հրապարակելը։ Զուրաբյանն ասաց, որ այդ հիմքերից որևէ մեկը իր հետ կապ չունի, որևէ խախտում իր երկարամյա աշխատանքի ընթացքում թույլ չի տվել։
Հարցին, թե փորձե՞լ է անձամբ Թանդիլյանի հետ շփվել, հասկանալ՝ ինչու է այդ քայլին գնացել, Զուրաբյանը պատասխանեց, որ բազմաթիվ փորձեր կատարել է, բայց ապարդյուն։
«Բազմաթիվ անգամ փորձել եմ նախարարի հետ հանդիպել, որպեսզի ավելի շատ հասկանամ մոտեցումը, աշխատանքային ինչ մոտեցումներ պետք է ցուցաբերել, բայց ոչ մի անգամ ընդունելության չեմ արժանացել», - հավելեց Զուրաբյանը։
Նա ենթադրում է, որ Մանե Թանդիլյանի քայլը զուտ անձնական խնդիրներով է պայմանավորված եղել։ «Եթե մարդու հետ չես աշխատում, նրա առաջ խնդիրներ չես դնում, չես հակսանում՝ այդ խնդիրները լուծե՞լ է, թե՞ ոչ, հետևաբար ես կարող եմ ենթադրել, որ անձնական խնդիրներ է ունեցել նախարարը ինձ աշխատանքից հեռացնելու համար», - ասաց Վահան Զուրաբյանը։
Բացի այդ, նրա խոսքով, ինքը երկար տարիներ աշխատում է նախարարությունում, վարչությունների գրեթե բոլոր աշխատակիցների հետ շփվել է, որևէ մեկը չէր կարող դժգոհել ու զեկուցագիր ներկայացնել իր աշխատանքի մասին։ Նախկին պաշտոնյայի պնդմամբ, այդ որոշումը կայացրել են Թանդիլյանն ու իր առաջին տեղակալը՝ այժմ նախարարի պաշտոնակատար Արսեն Մանուկյանը։
Դիտարկմանը, թե ստացվում է՝ Աշխատանքային օրենսգիրքը մշակող ու առաջնային կատարող մարմնի ղեկավարը՝ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը առաջինն ինքը չի կատարում օրենքը, Վահան Զուրաբյանը արձագանքեց. «Ստացվում է այդպես։ Դրան վատագույն գնահատականը կարող եմ տալ, որովհետև մարմինը, որը մշակում է աշխատանքային օրենսգիրքը, ներկայացնում փոփոխություններ, կատարում է խախտում։ Ես պնդում եմ, որ նրա հրամանը ոչ օրինաչափ է և դրա մեջ իրավական որևէ կետ չկա։ Ցավալի է, որ օրենսդրությունը մշակող մարմինը թույլ է տալիս խախտում»։

Против Мане Тандилян подан гражданский иск
Бывший директор Ереванского дома-интерната №1 Ваан Зурабян подал в суд гражданский иск против министерства труда и социальных вопросов Армении – в лице бывшего министра Мане Тандилян.
Проработавший долгие годы в министерстве бывший чиновник требует признать недействительным решение Мане Тандилян о его освобождении от работы, восстановить его на работе и заплатить за принудительный простой.
Суд общей юрисдикции Еревана принял к производству гражданский иск и назначил день судебного заседания на 11 декабря, после внеочередных парламентских выборов.
Ваан Зурабян в беседе с корреспондентом Aysor.am заявил, что считает приказ бывшего министра незаконным и безосновательным. Он рассказал, что находился на больничном по нетрудоспособности (бюллетень), а когда 8 октября вернулся на работу, то узнал, что уволен приказом министра.
«Я был болен, 8 октября возвращаюсь на работу после больничного и узнаю о том, что уволен. Я уволен приказом министра с работы на основании утраты доверия. Мы проработали вместе очень короткий период, передо мной не ставили задачи, я просто сразу получил приказ, что уволен с работы», - сказал в беседе с корреспондентом Aysor.am Ваан Зурабян.
Бывший чиновник отметил, что в Трудовом кодексе Армении установлены основания для утраты доверия, в частности, причинение ущерба государству в крупном размере, разглашение государственной тайны. Зурабян заявил, что ни одно из оснований его не касается, каких-либо нарушений за долгие годы деятельности он не допускал.
На вопрос, пытался ли он поговорить лично с Мане Тандилян, понять, почему она пошла на такой шаг, Ваан Зурабян ответил, что предпринял многочисленные попытки, однако тщетно.
«Неоднократно пытался встретиться с министром, чтобы лучше понять подход, какие рабочие подходы нужно проявлять, однако ни разу не удостоился приема», - добавил Зурабян.
Он предполагает, что действие Мане Тандилян обусловлено личной проблемой. «Если с человеком не работаешь, не ставишь перед ним задачи, не понимаешь – решил он эти задачи или нет, следовательно, можно предположить, что у министра со мной были личные проблемы для увольнения с работы», - сказал Ваан Зурабян.
Кроме того, по его словам, он долгие годы работает в министерстве, общался почти со всеми сотрудниками управлений и кто-либо не мог пожаловаться или представить докладную относительно его работы. По утверждению бывшего чиновника, это решение приняла именно Тандилян и ее первый заместитель, ныне и.о. министра Арсен Манукян.
На замечание, выходит, что глава разработавшего и выполняющего в первоочередном порядке Трудовой кодекс ведомства – министр труда и социальных вопросов сама первая не исполняет закон, Ваан Зурабян ответил: «Получается, что так. Могу дать этому наихудшую оценку, поскольку орган, который разрабатывает и вносит изменения в Трудовой кодекс, допускает нарушение. Я утверждаю, что ее приказ неправомерен и в нем нет какого-либо правового пункта. Вызывает сожаление, что разрабатывающий законодательство орган допускает нарушение».