Իհարկե, եղել են վատ ճառեր, թշնամական հայտարարություններ, բայց Հայաստանը մինչև այսօր նման ընտրություններ չի ունեցել. ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդ
10/12/2018 15:09
Մարդու իրավունքների հիմնարար ազատությունների իրավունքը Հայաստանում դեկտեմբերի 9-ին կայացած ընտրություններում պաշտպանվել են, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ղեկավար Ուրսուլա Հացեկը՝ հիշեցնելով, որ այսօր աշխարհը նշում է մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի ընդունման տարեդարձը։
Հացեկի խոսքով՝ հանրության մեծ մասը պաշտպանել է իշխանություններին, և նման վստահությունը խիստ պարտավորեցնող է և նրանք պետք է կարողանան բավարարել ժողովրդի պահնաջները։
«Այս ընտրությունների ժամանակ չեն եղել հետապնդումներ և թեկնածուների, և ընտրողների նկատմամբ։ Հայաստանը մինչև այսօր նման ընտրություններ չի ունեցել», - հայտարարեց Հացեկը։
Մեր հարցին, թե խորհրդարան չանցած ընդդիմությունը հայտարարում է, թե եղել են սպառնալիքներ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ, Հացեկը արձագանքեց. «Մենք ամենասկզբից սկսել ենք դիտարկել այս քարոզարշավը, մեր քննարկումների ժամանակ մեզ այցելել են տարբեր խմբեր, ասել այդ մասին, և մենք պահանջել ենք ապացույցներ։ Իհարկե, եղել են վատ ճառեր, թշնամական հայտարարություններ, հռետորիկան քաղաքակիրթ չի եղել, բայց այդ բոլորը մնացել են թույլատրելի, կենդանի քարոզարշավի պայմաններում»։

Конечно, были плохие речи, враждебные заявления, но в Армении по сей день не было таких выборов – наблюдатель БДИПЧ/ОБСЕ
10/12/2018 17:40
В ходе состоявшихся 9 декабря в Армении внеочередных выборов были соблюдены основополагающие права и свободы человека, заявила сегодня журналистам руководитель наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ Урсула Гацек, напомнив, что сегодня в мире отмечается годовщина Всеобщей декларации прав человека.
По словам Урсулы Гацек, большая часть общества поддержала власти и подобное доверие крайне обязывает, власти должны суметь удовлетворить требования народа.
«В ходе этих выборов не было преследований и в отношении кандидатов, и в отношении избирателей. В Армении по сей день не было таких выборов», - заявила Урсула Гацек.
На вопрос о том, что не прошедшая в парламент оппозиция заявляет, что во время предвыборной кампании озвучивались угрозы, Урсула Гацек ответила: «Мы начали мониторинг предвыборной кампании с самого начала, во время наших обсуждений нас посещали различные группы, говорили об этом, и мы требовали доказательств. Конечно, были плохие речи, враждебные заявления, риторика была не цивилизованной, но все это оставалось в допустимых условиях оживленной предвыборной кампании».