Մենք հաստատակամ ենք ու վճռական՝ պահպանելու ու ամրապնդելու քաջ հայորդիների արյան գնով ձեռք բերված ազատությունն ու անկախությունը. Բակո Սահակյան
10/12/2018 09:52
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 10-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի եւ Սահմանադրության օրվա առթիվ:
«Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի եւ Սահմանադրության օրվա առթիվ:
Դեկտեմբերի 10-ը մեր ժողովրդի տարեգրության մեջ մտավ որպես ճակատագրական որոշումներ ընդունելու օր, որոնք նախանշեցին մեր պետության կայացման ու զարգացման հետագա ուղին: Այդ պատմական որոշումներն ընդունվեցին համաժողովրդական հանրաքվեների միջոցով՝ միջազգային նորմերին ու սկզբունքներին, օրենքի տառին ու ոգուն խիստ համապատասխան, ընդունվեցին միակամ ու միասնական:
Արցախցին կատարեց վճռորոշ ընտրություն՝ հօգուտ իր հողում անկախ ու ինքնիշխան պետություն կառուցելու, իր ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու՝ հավատարիմ մնալով օրենքի եւ մարդու իրավունքների անվերապահ գերակայությանը, ժողովրդավարության սկզբունքներին, համամարդկային ու ազգային արժեքներին:
Անկախության այս բոլոր տարիների ձեռքբերումները վկայում են, որ մենք հաստատակամ ենք ու վճռական՝ պահպանելու ու ամրապնդելու քաջ հայորդիների արյան գնով ձեռք բերված ազատությունն ու անկախությունը, բազմապատկելու համայն հայության ջանքերով կերտված փառապանծ հաղթանակները, քանզի այդ արժեքները սրբություն են ողջ հայ ժողովրդի համար:
Այդ ուղին անկասելի է ու անշրջելի: Այսուհետ էլ արվելու է ամեն ինչ մեր պետականության շարունակական զորացման, ժողովրդի անվտանգության ապահովման, պաշտպանունակության հետեւողական ամրապնդման, տնտեսության զարգացման ու բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման ուղղությամբ:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ բոլորիդ պետական այս կարեւորագույն տոնի կապակցությամբ եւ մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն, մեծագույն հաջողություններ ու ամենայն բարիք», - ասված է Բ. Սահակյանի ուղերձում։

Бако Саакян: Мы непреклонны и решительны в деле сохранения и укрепления свободы и независимости, приобретенной ценой крови смелых сынов нашего народа
10/12/2018 10:56
Президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительное послание в связи с Днем референдума о государственной независимости и Конституции НКР, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
«От имени властей республики и от себя лично сердечно поздравляю вас по случаю Дня референдума о государственной независимости и Конституции НКР!
10 декабря в летописи нашего народа стал днем принятия судьбоносных решений, которые определили дальнейший путь становления и развития нашего государства. Эти исторические решения были приняты на всенародном референдуме в строгом соответствии с международными нормами и принципами, букве и духу закона, единодушно и сообща.
Арцахцы сделали решительный выбор в пользу строительства на родной земле независимого и суверенного государства, самостоятельного распоряжения своей судьбой, оставаясь при этом приверженными беспрекословному верховенству закона и прав человека, демократическим принципам, общечеловеческим и национальным ценностям.
Достижения за годы независимости свидетельствуют, что мы непреклонны и решительны в деле сохранения и укрепления свободы и независимости, приобретенной ценой крови смелых сынов нашего народа, приумножения славных побед, одержанных усилиями всего армянства, поскольку это наивысшие ценности для всего армянского народа.
Этот путь необратим. И впредь будет сделано все возможное для последовательного усиления нашей государственности, обеспечения безопасности народа, последовательного укрепления обороноспособности, развития экономики и повышения жизненного уровня населения.
Вновь поздравляю всех с этим важнейшим государственным праздником и желаю мира, крепкого здоровья, больших успехов и всех благ», - говорится в послании Бако Саакяна.