Իրանն ԱՄՆ-ին մեղադրել է երկրում պատերազմ սանձազերծելու փորձերի համար
Միացյալ նահանգները փորձում էր  խարխլել Իրանի անվտանգությունը և պատերազմ սանձազերծել երկրում, բայց Վաշինգտոնը չկարողացավ դա անել, հայտարարել Է Իսլամական Հանրապետության գերագույն ղեկավար այաթոլլա Ալի Խամենեին:
«Իրանական ազգի դեմ ամերիկյան պլանը բացահայտված է, իսկ մեկ այլ պլան, որը կարողանար մեզ հարված հասցնել, նրանք չունեն: Այն ամենն, ինչ նրանք կարող էին անել, արդեն արել են: ԱՄՆ-ի պլանն այն է, որ պատժամիջոցների ու մեր անվտանգության դեմ քայքայիչ աշխատանքի օգնությամբ կարողանան ստեղծել խնդիրներ, հակասություններ և քաղաքացիական պատերազմ սանձազերծեն մեր երկրում», - հայտարարել է Խամենեին, որի խոսքը հրապարակված է Twitter-յան իր էջում:
Այնուամենայնիվ, ինչպես նշել է Իրանի առաջնորդը, երկրին անհրաժեշտ է զգոնություն պահպանել, քանի որ ԱՄՆ-ն կարող է «աղմուկ բարձրացնել» և հակաիրանական պլան մշակել հաջորդ տարվա համար: Նրա խոսքով՝ առայժմ ԱՄՆ-ին չի հաջողվել որևէ բան անել:

В Иране обвинили США в попытках развязать войну в стране
США пытались подорвать безопасность Ирана и инициировать в стране войну, но у Вашингтона не получилось сделать это, заявил верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи.
"Американский план против иранской нации разоблачен, другого же плана, который мог бы нанести удар, у них нет. Все, что они могли сделать, уже сделали. План США заключается в том, чтобы при помощи санкций и подрывной работы против безопасности они смогли создать проблемы, противоречия и развязать гражданскую войну в нашей стране", - заявил Хаменеи, чьи слова опубликованы на его странице в Twitter.
Тем не менее, отметил иранский лидер, Ирану необходимо сохранять бдительность, потому что США могут "поднять шумиху" и разработать антииранский план на следующий год. По его словам, на данный момент у США не получилось ничего сделать.