Բժիշկ Թոմ Քաթինան նշանակվել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրները հայտարարեցին ամերիկացի բժիշկ, կաթոլիկ միսիոներ Թոմ Քաթինայի՝ նախաձեռնության նախագահ դառնալու մասին:
Նշանակման մասին ազդարարվել է Բեռլինում անցկացվող Aurora Dialogues քննարկումների ընթացքում։ Քաթինայի գործունեության շրջանակը ներառում է ոլորտի կարևորագույն ներկայացուցիչների ներգրավումը, աշխատանքն աշխարհասփյուռ գործընկերների հետ, «Ավրորայի» կրթական և հանրային իրազեկման նախագծերի ղեկավարումը՝ ներառյալ միջազգային ճանաչում ունեցող «Ավրորա» մրցանակը։ «Ավրորան» ստեղծվել է երեք տարի առաջ և այդ ժամանակից ի վեր մեծ ազդեցություն ունեցել տեղահանված անձանց, հակամարտության գոտիներում գտնվող երեխաների, փախստականների, միգրանտների և այլ խոցելի իրավիճակներում հայտնված քաղաքացիների կյանքում։
2016 թ.-ից «Ավրորա» մրցանակը շուրջ 3.3 միլիոն դոլար է շնորհել մերօրյա հերոսներին` մարդասիրական օգնության 11 ոլորտներում աջակցել 23 նախագծերի իրականացմանն՝ ամբողջ աշխարհում։ Այս տարի «Ավրորա» մրցանակն օգնել է ավելի քան 375,000 ռոհինջա փախստականների։ Մինչ օրս «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը երախտագիտության և այլ կրթաթոշակներ է հատկացրել հակամարտության գոտիներից 62 ուսանողի, ինչը նրանց թույլ է տվել կրթություն ստանալ Միավորված աշխարհի քոլեջների (UWC) միջազգային ցանցում և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում։
2017 թ․ մայիսին բժիշկ Քաթինան «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր հռչակվեց՝ Նուբա լեռներում իր անձնուրաց աշխատանքի համար։
2008 թ․-ից լինելով մշտական ներկայություն ունեցող միակ վիրաբույժը «Գթության մայր» հիվանդանոցում, որի համահիմնադիրն է: Նա սպասարկել է ավելի քան կես միլիոն մարդկանց՝ բուժօգնություն տրամադրելով թե՛ տարատեսակ առողջական խնդիրներ ունեցող հիվանդներին, թե՛ պատերազմի վիրավորներին։ Վերջին տասը տարիներին Քաթինան բնակվում է Սուդանի պատերազմական գոտում, որտեղ մարդասիրական օգնությունն արգելված է։ Տեղացիների շրջանում նա հայտնի է որպես «բժիշկ Թոմ»։ Թոմ Քաթինան գործունեությունն այժմ շարունակելու է իբրև նույն հիվանդանոցի բժշկական գծով տնօրեն՝ աշխատելով բժիշկների անձնակազմի հետ, որոնց ֆինանսավորում է Կաթոլիկ բուժառաքելության խորհուրդը՝ Աֆրիկյան առաքելությունների առողջապահական հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ։ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության կազմում ստանձնած նոր պարտականություններին զուգահեռ՝ Քաթինան շարունակելու է մնալ և աշխատել Նուբա լեռներում։
«Մենք շատ ուրախ ենք ողջունել նախաձեռնության առաջին նախագահին։ Թոմ Քաթինան իրապես մարմնավորում է «Ավրորայի» ոգին, որն առաջ մղելու շարժիչ ուժը կլինի՝ օգնելով հասցնել մեր մարդասիրական առաքելությունը դրա կարիքն ունեցողներին և երախտագիտություն հայտնել նրանց, ովքեր դրական փոփոխություն են բերում։ Հաճելի է, որ 2017 թ․ «Ավրորա» մրցանակի  դափնեկիրն այս կազմակերպության առաջին նախագահն է», - ասված է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրների համատեղ հայտարարությունում։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նորանշանակ նախագահ բժիշկ Թոմ Քաթինան ասաց․ «Ինձ համար մեծ պատիվ է գլխավորել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը։ Ես երախտապարտ եմ այն ազդեցության համար, որ «Ավրորա» մրցանակն ունեցավ իմ կյանքում, ինչպես նաև «Գթության մայր» հիվանդանոցին տրամադրված ֆինանսական աջակցության համար․ այն Սուդանում օգնեց փոխակերպել Նուբայի ժողովրդի կյանքը։ Ես հավատում եմ այսօրվա կարևորագույն մարտահրավերներին ուղղված մարդասիրության պարզ, բայց հզոր ուժին և իմ նոր դերում հավատարիմ կմնամ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարին՝ սատարելով «Ավրորային» օգնության ձեռք մեկնել նրանց, ովքեր կարիք ունեն սեփական ապագան ստեղծելու»։
2015 թ․ Time ամսագիրը Քաթինային ճանաչել է աշխարհի «100 ամենաազդեցիկ մարդկանցից» մեկը։ Նրան պատվավոր դոկտորի կոչում են շնորհել ԱՄՆ Բրաունի և Երևանի պետական բժշկական համալսարանները։ Նախկինում ռազմական վիրաբույժ է եղել ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերում։
«Ավրորայի» ղեկավար թիմում ևս մեկ փոփոխություն է տեղի ունեցել․ նախաձեռնության գործառնությունների գծով տնօրեն է նշանակվել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, որը 2011-2015 թթ. եղել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղարը։ Հայկ Դեմոյանը հեղինակ է հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն եւ ֆրանսերեն լեզուներով լույս տեսած բազմաթիվ մենագրությունների և գիտական հոդվածների։

Surgeon and Missionary Dr. Tom Catena Announced as Chair of Aurora Humanitarian Initiative
The Co-Founders of the Aurora Humanitarian Initiative have announced Dr. Tom Catena, an American physician and Catholic missionary from Amsterdam, New York has joined the organisation as Chair.
The appointment was announced during the Aurora Dialogues in Berlin. Dr. Catena joins the organization during a period of significant growth and will be responsible for engaging key humanitarian stakeholders, working with global partners and overseeing Aurora’s educational and outreach projects, including the internationally recognised, Aurora Prize. Aurora was established three years ago, and has impacted the lives of displaced individuals, children in conflict zones, refugees, migrants and vulnerable citizens around the world. Since 2016, the Aurora Prize has awarded over $3.3 million to unsung heroes and has supported 23 projects in 11 areas of humanitarian assistance globally. This year, the Aurora Prize supported over 375,000 Rohingya refugees. A further 62 students from conflict areas have been recipients of the Aurora Gratitude Scholarships program to study at United World Colleges around the world and the American University of Armenia.
In May 2017, Dr. Catena was named as the Aurora Prize Laureate for his courageous work in the Nuba Mountains. Since 2008, he has served more than half a million people as the sole surgeon at the Mother of Mercy Hospital, an institution he has been dedicated to since. He has been based in Sudan’s war-ravaged territory for the last decade where humanitarian aid is restricted. Known as “Dr Tom” by locals, he provides treatment for people suffering ailments and war wounds. He will continue his role as Medical Director at the hospital working with a team of doctors, sourced by the Catholic Medical Mission Board in cooperation with the African Mission Healthcare Foundation, to work in the Nuba Mountains in parallel with his new responsibilities with the Aurora Humanitarian Initiative.
According to a joint statement from the Co-Founders of the Aurora Humanitarian Initiative: “We are delighted to welcome the first Chair of the organisation. Dr. Tom Catena truly embodies the spirit of Aurora and will be a driving force in taking our global vision forward by helping to empower individuals to embrace our shared humanity and express gratitude to those making an impact. It is gratifying that the 2017 Aurora Prize Laureate is also the first chair of this organization.”
Dr. Tom Catena, the new Chair of the Aurora Humanitarian Initiative said: “It is a true honour to chair the Aurora Humanitarian Initiative – I am grateful for the impact of the Aurora Prize on my life and the financial support provided to the Mother of Mercy Hospital that has helped transform the lives of the Nuba people in Sudan. I believe in the simple yet powerful force of humanity in addressing today’s critical humanitarian challenges and will remain committed to elevating the Gratitude in Action philosophy in my new role by supporting Aurora’s work empowering those in desperate need to create their own futures.”
In 2015, Dr. Catena was recognized by Time Magazine as one of its ‘100 Most Influential People’ in the world. He has been recognized with Honorary Doctorates from Brown University and Yerevan State Medical University. He also formerly served as a flight surgeon with the US Navy.
As part of the leadership team changes at Aurora, the Executive Board has also appointed Dr. Hayk Demoyan, former Director of the Armenian Genocide Museum-Institute as the Chief Operating Officer of the Initiative. He started this position on 19 November 2018. Dr. Hayk Demoyan is author of numerous monographs and academic articles published in Armenian, Russian, English and French. From 2011 to 2015 he was appointed as a Secretary of the State Commission for Commemoration of the Armenian Genocide centennial.