Իրանում նավթի արդյունահանումը հասել է 2016-ից ի վեր նվազագույնի
Իրանում նավթի արդյունահանումը նոյեմբերին ամենացածր ցուցանիշն է արձանագրել 2016 թվականի հունվարից ի վեր՝ պակասելով օրական մինչև 3,01 մլն բարել, ասված է էներգետիկայի միջազգային գործակալության (ԷՄԳ) դեկտեմբերյան զեկույցում:
«Իրանում նավթի հանույթը կրճատվել է օրական 310 հազար բարելով՝ մինչև  օրական 3,01 մլն բարել, քանի որ Իրանի հաճախորդները ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների պատճառով կրճատել են գնումները: Արդյունահանումը նվազագույն ցուցանիշին է հասել 2016 թվականի հունվարից ի վեր, երբ չեղարկվել են Իրանի նկատմամբ սահմանված միջազգային պատժամիջոցները, իսկ տարեկան արտահայտությամբ այն նվազել է օրական 840 հազար բարելով», - նշվում է զեկույցում:
ԷՄԳ-ն նշում է, որ իրանական նավթի արտահանումը ամսական արտահայտությամբ ընկել է օրական 550 հազար բարելով՝ մինչև օրական 1,28 մլն բարել: Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի պատժիչ հռետորաբանության սկսվելու պահից Իսլամական Հանրապետությունում նավթ արդյունահանումն ընկել էօրական 1,4 մլն բարելով:

Добыча нефти в Иране в ноябре достигла минимума с 2016 года
Добыча нефти в Иране в ноябре достигла минимума с января 2016 года, снизившись до 3,01 миллиона баррелей в сутки, говорится в декабрьском докладе Международного энергетического агентства (МЭА).
«Иранская добыча нефти сократилась на 310 тысяч баррелей в сутки, до 3,01 миллиона баррелей в сутки, поскольку клиенты Ирана сократили закупки из-за санкций США. Добыча достигла минимума с января 2016 года, когда с Ирана были сняты международные санкции, а в годовом выражении она снизилась на 840 тысяч баррелей в сутки», - говорится в докладе.
МЭА также отмечает, что экспорт нефти Ирана упал на 550 тысяч баррелей в сутки в месячном выражении, до 1,28 миллиона баррелей в сутки. С момента начала санкционной риторики США по Ирану добыча в Исламской Республике рухнула на 1,4 миллиона баррелей в сутки.