Թերեզա Մեյը կմնա վարչապետի պաշտոնում, սակայն մինչև 2022-ը կհեռանա
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի ստորին պալատում Պահպանողական կուսակցության պատգամավորները ձայների մեծամասնությամբ վստահություն են հայտնել Թերեզա Մեյին:
Թերեզա Մեյի՝ կուսակցության առաջնորդ մնալու օգտին քվեարկել է 200 պատգամավոր, դեմ՝ 117-ը: Քվեարկությունը եղել է գաղտնի:
Այսպիսով, Մեյը մնում է պահպանողականների կուսակցության առաջնորդը և պահպանում վարչապետի պաշտոնը: Այժմ մեկ տարվա ընթացքում ոչ ոք չի կարողանա վերստին Մեյին՝ որպես կուսակցության առաջնորդի անվստահություն հայտնելու քվեարկություն նախաձեռնել:
«Ես շնորհակալ եմ պաշտպանության համար, սակայն մեծ թվով գործընկերներ քվեարկել են  իմ դեմ, և ես լսում եմ նրանց», - հայտարարել է Մեյը քվեարկությունից հետո՝ հավելելով, որ մտադիր է շարունակել աշխատանքը:
Իրենց առաջնորդի նկատմամբ վստահության հարցի շուրջը պահպանողականների քվեարկությունից քիչ առաջ Թերեզա Մեյն ասել է, որ վարչապետի պաշտոնից կհեռանա նախքան համընդհանուր ընտրությունները, որոնք նշանակված են 2022 թվականին:

Тереза Мэй остается премьером Британии, но обещает уйти позже
Депутаты от Консервативной партии нижней палаты британского парламента большинством голосов выразили доверие Терезе Мэй.
За то, чтобы Тереза Мэй оставалась лидером партии, проголосовали 200 депутатов. Против - 117. Голосование было тайным.
Таким образом, Мэй остается лидером партии консерваторов и сохраняет пост премьер-министра. Теперь в течение года никто не сможет снова инициировать голосование о недоверии Мэй как лидеру партии.
"Я благодарна за поддержку, однако значительное число коллег проголосовали против меня, и я к ним прислушиваюсь", - заявила Мэй после голосования, добавив, что намерена продолжать работу.
Политики и наблюдатели разошлись в оценке того, что означает распределение голосов.
Незадолго до голосования консерваторов по вопросу о доверии к своему лидеру Тереза Мэй сказала, что уйдет с поста премьер-министра до всеобщих выборов, назначенных на 2022 год.