ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հարցը պետք է լուծվի այնպես, որ կազմակերպությունը ոչ միայն չթուլանա, այլև՝ ամրանա. ՌԴ դեսպան
18/12/2018 12:35
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցը պետք է լուծվի այնպես, որ կազմակերպության արդյունավետությունը ոչ միայն չթուլանա, այլև՝ ամրանա, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Ցանկանում եմ նշել, որ ես ՀԱՊԿ-ում ՌԴ ներկայացուցիչը չեմ և մեկնաբանության հարցում սահմանափակված եմ։ Այնուամենայնիվ, ՌԴ դիրքորորշումն այս հարցում կառուցված է կառույցի ու դրա անդամ երկրների փոխհարաբերությունների ամրապնդման հիման վրա», - ասաց ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանը։
Նա ընդգծեց, որ կազմակերպությունը հարցի լուծման արդյունքում պետք է ամրանա, այդ թվում նման իրավիճակների համար որոշակի իրավական կարգավորումների սահմանման շնոհիվ։
«Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի թեկնածուի հարցին, այն հիմա լուծվում է պետությունների ղեկավարների մակարդակով և ես մտածոմ եմ, որ սա մեր ընդհանուր հետաքրքրությունների շրջանակներում է», - ասաց Սերգեյ Կոպիրկինը։

Solution of CSTO secretary general issue stems from interests of all member states: Russia’s ambassador
The issue of the CSTO secretary general must be settled in a way not to harm the efficiency of the structure, Russian ambassador to Armenia Sergey Kopirkin said at a news conference today.
“I want to stress that I am not Russian representative in the CSTO and I am not free to comment on this issue much. Nevertheless, Russia’s position in this issue is based on the necessity to strengthen the establishment,” the ambassador said.
He stressed that the result of the solution of the issue must be stronger organization. Necessary legal regulations should also be worked out for such like situations.
“As to the candidate for the CSTO secretary general post, it is currently being solved on the level of heads of member states,” Kopirkin said, adding that the solution of the issue stems from the interests of all member states.