Լաբորատորիաները Հայաստանինն են և կրում են քաղաքացիական բնույթ. ՀՀ ԱԳՆ
Լաբորատորիաները Հայաստանինն են և քաղաքացիական բնույթ են կրում,  Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հայտարարությանը:
«Ստիպված եմ ևս մեկ անգամ կրկնել, որ խոսքը գնում է Հայաստանի սանիտարահամարաճարակային վերահսկողության բարձրացումն ապահովող լաբորատորիաների մասին, որտեղ աշխատում են բացառապես հայ մասնագետներ: Հայաստանի պարագայում այստեղ ռազմական ներկայության մասին խոսք չկա», - ընդգծեց Աննա Նաղդալյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, անդրադառնալով Սերգեյ Լավրովի՝ ՀՀ տարածքում տեղակայված կենսաբանական լաբորատորիաների մասին հայտարարությանը,  ասել էր.
«Որքանով տեղյակ եմ, հայկական ու ռուսական կողմեր միջև երկխոսություն է գնում կենսաբանական լաբորատորիաների շուրջ։ Այս հարցը մեզ անհանգստացնում է։ Հայկական կողի հետ երկխոսությունը բավականին կոնստրուկտիվ է, կա փոխըմբռնում։ Որևէ արգելքի մասին խոսք գնալ չի կարող»:

Bio labs belong to Armenia and are of civil nature: Armenian MFA spokesperson
Exclusively Armenian specialists are working in the laboratories ensuring the raise of sanitary-epidemiological surveillance, spokesperson for Armenian Foreign Ministry Anna Naghdalyan told Aysor.am.
“These laboratories belong to Armenia and are of civil nature. In Armenia’s case it is not being spoken about military presence,” she stressed.
Earlier today Russia’s ambassador to Armenia Sergey Kopirkin said that Armenia and Russia are negotiating over a contract on excluding presence of foreign servicemen in Armenian bio labs.
“Discussions are being held on the activity of bio labs not only in Armenia but other countries as well. We are concerned with this issue,” he said, adding that it is necessary to ensure transparency of the activity of these laboratories and absence of foreign servicemen there.