Փաշինյանի նոր խորհրդականը 2016-ի ապրիլին այդքան զոհերի թիվ մեկ պատասխանատու զինվորականն է. Էդիկ Բաղդասարյան
18/12/2018 22:36
ՀՀ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի հետախուզության վարչության նախկին պետ Արշակ Կարապետյանի՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդական նշանակվելուն է անդրադարձել հետաքննող լրագրող, «Հետքի» խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանը:
«ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի հետախուզության վարչության նախկին պետ Արշակ Կարապետյանը Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդական է նշանակվել։ 2016-ի ապրիլին այդքան զոհերի թիվ մեկ պատասխանատու զինվորականն է։ Նա պիտի պատժվեր, նրան ընդամենն ազատեցին զբաղեցրած պաշտոնից։ Տարբեր ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը գրոհ էր նախաձեռնել և ոչ մի հետախուզական տվյալ չկար։ Իսկ հիմա նա նորից ձիու վրա է, խելագարվելիք է», - Facebook-ի իր էջում գրել է Էդիկ Բաղդասարյանը։
Իր հերթին տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը Facebook-ի իր էջում գրել է, որ 2016-ի ապրիլին «հետախուզությունը տեղյակ չէր, որ Ադրբեջանը գնել է Իսրայելից կամիկաձե դրոններ, ինչի հետևանքով զինվորականները տեղեկացված չէին դրանց հնարավոր կիրառման մասին, ինչը մեր կողմից լուրջ կորուստների պատճառ դարձավ»։
«Մինչդեռ մամուլից ամիսներ առաջ հայտնի էր, որ Իսրայելը դրանք վաճառել է երկու երկների։ Հաշվի առնելով, որ շատ չէ այն երկրների ցանկը, որոնց Իսրայելը մատակարարում է հարվածային դրոններ, նման եղրակացության կարելի էր գալ նույնիսկ չլինելով հետախուզության ղեկավար», - նշել է Ս.Մարտիրոսյանը։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ նախօրեին ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդական նշանակված Արշակ Կարապետյանը ՀՀ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի հետախուզության վարչության նախկին պետն է։
«Այո՛, խոսքը գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանի մասին է», - Aysor.am-ի հետ զրույցում հաստատեց Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Արման Եղոյանը։
Նշենք, որ Արշակ Կարապետյանը ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ հետախուզության վարչության պետի պաշտոնից ազատվել էր 2016թ. ապրիլյան պատերազմից անմիջապես հետո։
2018-ի փետրվարին նա նշանակվել էր Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատան ռազմական կցորդ։
Հիշեցնենք, որ 2016-ի ապրիլին ՀՀ նախագահի հրամանագրերով պաշտոնից ազատվել էին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի հետախուզության գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ-նյութատեխնիկական ապահովման դեպարտամենտի պետ Ալիկ Միրզաբեկյանը և ՀՀ զինված ուժերի կապի զորքերի պետ – կապի և ավտոմատացված կառավարման համակարգերի վարչության պետ գեներալ-մայոր Կոմիտաս Մուրադյան։
Մեկնաբանելով այդ պաշտոնանկությունները ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանն ասել էր, որ դա վկայում է այն մասին, որ կոնկրետ այդ անձինք թերացել են իրենց պարտականությունների կատարման մեջ:
«Պատերազմը վեր հանեց նոր խնդիրներ, որոնց պետք էր օպերատիվ արձագանքել: Այո, բացահայտվել են նոր խնդիրներ և դրանց կապակցությամբ պետք է նոր լուծումներ տալ», - ասել էր նա։

Главный ответственный военный за большое количество жертв в апреле 2016-го назначен советником и.о. премьера Армении
18/12/2018 23:51
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян назначил себе в советники бывшего начальника управления разведки Генштаба ВС Армении, генерал-майора Аршака Карапетяна, считающегося главным виновником большого количества жертв во время апрельской войны в зоне карабахского конфликта в 2016 году.
Аршак Карапетян был уволен с должности 26 апреля 2016 года указом президента Армении Сержа Саргсяна.
Тогда от занимаемых должностей были освобождены также заместитель министра обороны – глава департамента по материально-техническому обеспечению Алик Мирзабекян и начальник войск связи – глава управления связи и автоматических систем управления генерал-майор Комитас Мурадян.
В апреле 2016 года председатель постоянной комиссии парламента Армении по обороне, национальной безопасности и внутренним делам Корюн Нагапетян заявлял журналистам, что отставки высокопоставленных чиновников Минобороны Армении свидетельствуют о том, что эти лица ненадлежащим образом выполнили свои обязательства. Депутат отметил, что война выявила новые проблемы, на которые нужно реагировать оперативно.
В общественных кругах Армении до сих пор уверены, что Аршак Карапетян и возглавляемое им управления в 2016-ом не сумели предупредить готовящееся наступление ВС Азербайджана.
Назначение Аршака Карапетяна на должность советника премьер-министра Армении вызвало острую критику армянской общественности.
Редактор издания «Hetq.am», журналист-расследователь Эдик Багдасарян на своей странице в Facebook, в частности, написал, что Аршак Карапетян является «самым главным ответственным военным за такое количество жертв в апреле 2016-го».
«Он должен был быть наказан, но его всего лишь освободили от занимаемой должности. Азербайджанские ВС предприняли наступление по различным направлениям и не было никаких разведданных. А сейчас он опять на коне. С ума можно сойти», - отметил Э.Багдасарян.
В свою очередь эксперт по вопросам информационной безопасности Самвел Мартиросян на своей странице в Facebook написал, что в апреле 2016-го «разведка не была осведомлена о том, что Азербайджан приобрел у Израиля дроны-камикадзе, в результате чего наши военные не были проинформированы об их возможном применении, что стало причиной серьезных потерь с нашей стороны».
«Однако из публикаций прессы еще несколько месяцев назад было известно, что Израиль продал их двум странам. Учитывая, что список стран, которым Израиль поставляет ударные дроны, невелик, к подобному заключению можно было прийти, даже не являясь руководителем разведки», - отметил С.Мартиросян.
Отметим, что в феврале 2018-го Аршак Карапетян был назначен военным атташе посольства Армении в России.
18 декабря 2018-го он назначен советником премьера. Информацию об этом Aysor.am подтвердил пресс-секретарь и.о. премьера Армении Арман Егоян.