Թրամփն ԱՄՆ զինվորականներին «ամբողջ աշխարհի հերոսներ» է անվանել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ԱՄՆ-ին է վերագրել Սիրիայում «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման դեմ հաղթանակը և ասել, որ այժմ ժամանակն է, որ ամերիկացի զինվորականները տուն վերադառնան: ԱՄՆ նախագահի համապատասխան տեսաուղերձը տարածվել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայության կողմից:
«Մենք իսկապես հաղթել ենք ԻՊ-ին: Մենք ոչնչացրեցինք նրանց, շատ ուժեղ ոչնչացրեցինք, մենք տարածքը հետ վերադարձրեցինք և այժմ ժամանակն է, որ մեր զոքրերը տուն վերադառնան», - ասել է Թրամփը:
Նախագահը նաև Սիրիայում պատերազմական գործողություններին մասնակցած ԱՄՆ-ի զինծառայողներին «մեծ ամերիկացի հերոսներ և ամբողջ աշխարհի հերոսներ» է անվանել:
Թրամփը նախօրեին կարգադրություն էր տվել Սիրիայից զորքերի ամբողջական դուրսբերման մասին: Twitter-ում նա գրել էր, որ ԱՄՆ-ն հասել է ԻՊ դեմ հաղթանակին, ինչն էլ Սիրիայում ամերիկյան ռազմական կոնտինգենտի ներկայության միակ նպատակն էր:

Трамп назвал "героями всего мира" военнослужащих США, воевавших в Сирии
Президент США Дональд Трамп приписал Соединенным Штатам победу над террористической группировкой "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ) в Сирии и заявил о том, что теперь военным США пришло время вернуться домой. Соответствующее видеообращение американского лидера было распространено в среду пресс-службой Белого дома.
"Мы действительно победили ИГ. Мы разбили их, мы очень сильно их разбили, мы вернули обратно территорию, и теперь пришло время нашим войскам вернуться домой", - сказал Трамп. Президент также назвал военнослужащих США, участвовавших в боевых действиях в Сирии, "великими американскими героями и героями всего мира".
В среду Трамп отдал распоряжение о полном выводе войск из Сирии, где находится 2 тыс. американских военных. Он написал в Twitter, что США добились победы над ИГ, что было единственной целью пребывания в Сирии американского воинского контингента.