ԱԱԾ-ն չպետք է լինի վարչապետին կից ծառայություն. Ավետիք Իշխանյան
Իրավական պետություն կառուցելու թիվ մեկ ցուցանիշը կլինի ԱԱԾ գործունեության ցուցանիշի գրանցումը, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը:
«ԱԱԾ-ն պետք է հրաժարվի խորհրդային միության «ԿԳԲ» միտումից, այլապես մենք կմտածենք, որ ԱԱԾ-ն շարունակելու է որպես գործիք օգտագործվելու այլախոհների և քաղաքական ընդդիմադիրների դեմ», - ասաց Սաքունցն՝ ընդգծելով, որ քանի դեռ այդ գնահատականը չի տրվել ԱԱԾ-ի նման ընկալումն ունի իրավական ուժ:
Նա նկատեց, որ նախկին իշխանությունների ժամանակ քաղաքական ակտիվիստներին վերբովկա անելու գործընթացներ կային, ինչն այսօրվա գործելաոճում ևս չի փոխվել: Բացի այդ, իրավապաշտպանը կարևորեց ԱԱԾ կառույցի բաց լինելը՝ նկատելով.
«Պաշտպանության նախարարությունն ավելի բաց է, քան Ազգային անվտանգության ծառայությունը: ԱԱԾ-ն մի կառույց է, որի մասին ընդհանրապես փսփսոցով կարելի է  խոսել»:
Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանն էլ շեշտեց՝ Փաշինյանը պնդում է, որ  քաղաքական հետապնդումներ չպետք է լինեն, հետևաբար ԱԱԾ-ն չպետք է լինի վարչապետին կից ծառայություն:
«ԱԱԾ-ն նախ պետք է վարչապետին կից ծառայությունից վերածվի առանձին նախարարության կամ վարչության, որ լինի պառլամենտական վերահսկողության տակ», - ասաց նա:

СНБ не должна подчиняться премьер-министру – Аветик Ишханян
Важнейшим индикатором построения правового государства является показатель деятельности Службы национальной безопасности, заявил сегодня журналистам председатель Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц.
«Служба Национальной безопасности должна отказаться от тенденций «КГБ» советского периода, в противном случае мы будем думать, что СНБ продолжает использоваться как инструмент против инакомыслящих и политических оппонентов», - сказал Сакунц, подчеркнув, что пока СНБ не получило такую оценку, подобное восприятие СНБ имеет правовую силу.
Он отметил, что во время прежней власти был процесс вербовки гражданских активистов, однако сегодняшняя деятельность СНБ также не изменилась. Кроме того, правозащитник отметил важность открытости структуры СНБ, отметив:
«Деятельность министерства обороны более прозрачная, чем Службы национальной безопасности. СНБ является структурой, о которой можно говорить лишь шепотом».
Председатель Хельсинского комитета Армении Аветик Ишханян в свою очередь отметил, что политические преследования должны быть исключены, следовательно, СНБ не должно подчиняться премьер-министру.
«СНБ, прежде всего, должно превратиться из подведомственной премьер-министру структуры в отдельное министерство или управление, находящееся под парламентским контролем», - отметил Ишханян.