Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումն ուղղված էր բանակցային մթնոլորտ ստեղծելուն․ Իգիթյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների թե այս, թե նախկին հանդիպումներն ուղղված են ստեղծել մթնոլորտ, որտեղ հնարավոր է բանակցել, լրագրողներին ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանը՝ անդրադառնալով Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպմանը։
«Մեր հասարակությունը վաղուց պատրաստ է խաղաղությանը։ Եթե պատրաստ չլիներ, 1994-ին թե Հայաստանի կողմը, թե ԼՂՀ կողմը չէին ստորագրի զինադադարի համաձայնագիրը», - ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե արդյոք ՀՀ նոր իշխանությունները պնդում են Վիեննայի և Սանկտ Պետեբուրգի պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումը, քանի որ որոշ ընդդիմախոսների կարծիքով, տպավորությունն այնպիսին է, որ ՀՀ նոր իշխանությունը հրաժարվել է պնդել Ադրբեջանին կատարել այդ պայմանավորվածությունները, Իգիթյանը հակադարձեց․
«Չկա այդպիսի տպավորություն, կան այդպիսի ինֆորմացիոն հոսքեր, որոնք գալիս են նախկին իշխանություններից, որոնք ուզում են, որ նման բան լինի։ Իրականում նման բան չկա, որովհետև բոլոր հանդիպումներն ուղղված են Վիեննայի պայմանավորվածությունների իրականացմանը», - ասաց նա։
Հիշեցնենք, երեկ՝ հունվարի 16-ին Փարիզում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագաներ Իգոր Պոպովի, Ստեֆան Վիսկոնտիի, Էնդրյու Շոֆերի միջնորդությամբ և մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ:

Meeting of Armenian, Azerbaijani FMs aimed at creating atmosphere for negotiations: Hovhannes Igityan
17/01/2019 13:03
Both the yesterday’s and previous meetings between Armenian and Azerbaijani foreign ministers is aimed at creating an atmosphere for negotiations, My Step faction MP Hovhannes Igityan said, referring to the January 16 meeting of Zohrab Mnatsakanyan and Elmar Mammadyarov.
“Our people are prepared for peace from long ago. If they were not, in 1994 Armenia and Nagorno Karabakh would not have signed the agreement on ceasefire regime,” he said.
As to whether the new authorities demand from Azerbaijan implementation of Vienna and St. Petersburg arrangements, as according to some opponents, the impression is as if the new authorities do not demand implementation of arrangements by Azerbaijan, Igityan said, “There is no such impression, there are just information flows coming from former authorities who want it to be so. There is no such a thing. All the meetings are aimed at reaching the implementation of the Vienna arrangements.”