Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումն ուղղված էր բանակցային մթնոլորտ ստեղծելուն․ Իգիթյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների թե այս, թե նախկին հանդիպումներն ուղղված են ստեղծել մթնոլորտ, որտեղ հնարավոր է բանակցել, լրագրողներին ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանը՝ անդրադառնալով Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպմանը։
«Մեր հասարակությունը վաղուց պատրաստ է խաղաղությանը։ Եթե պատրաստ չլիներ, 1994-ին թե Հայաստանի կողմը, թե ԼՂՀ կողմը չէին ստորագրի զինադադարի համաձայնագիրը», - ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե արդյոք ՀՀ նոր իշխանությունները պնդում են Վիեննայի և Սանկտ Պետեբուրգի պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումը, քանի որ որոշ ընդդիմախոսների կարծիքով, տպավորությունն այնպիսին է, որ ՀՀ նոր իշխանությունը հրաժարվել է պնդել Ադրբեջանին կատարել այդ պայմանավորվածությունները, Իգիթյանը հակադարձեց․
«Չկա այդպիսի տպավորություն, կան այդպիսի ինֆորմացիոն հոսքեր, որոնք գալիս են նախկին իշխանություններից, որոնք ուզում են, որ նման բան լինի։ Իրականում նման բան չկա, որովհետև բոլոր հանդիպումներն ուղղված են Վիեննայի պայմանավորվածությունների իրականացմանը», - ասաց նա։
Հիշեցնենք, երեկ՝ հունվարի 16-ին Փարիզում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագաներ Իգոր Պոպովի, Ստեֆան Վիսկոնտիի, Էնդրյու Շոֆերի միջնորդությամբ և մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ:

Встреча глав МИД Армении и Азербайджана направлена на формирование переговорной атмосферы – Ованнес Игитян
17/01/2019 13:47
Как эта, так и предыдущие встречи глав МИД Армении и Азербайджана, направлены на формирование атмосферы, в которой можно вести переговоры, заявил сегодня журналистам депутат парламента от фракции «Мой шаг» Ованнес Игитян, касаясь встречи Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедъярова.
«Наше общество уже давно готово к миру. Если бы не было готово, то в 1994 ни Армения, ни НКР не подписали бы соглашение о прекращении огня», - сказал он.
На замечание, настаивают ли новые власти Армении на реализации достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, поскольку, по мнению некоторых оппозиционеров, создается впечатление, что новые власти Армении отказываются настаивать на выполнении этих договоренностей со стороны Азербайджана, Ованнес Игитян ответил:
«Такого впечатления нет, есть подобные информационные потоки со стороны прежних властей, которые хотят, чтобы это было так. В действительности такого нет, поскольку все встречи направлены на реализацию договоренностей в Вене».
Напомним, вчера, 16 января, при посредничестве и участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (Россия), Стефана Висконти, (Франция) и Эндрю Шофера (США) в Париже состоялась встреча между  исполняющим обязанности министра иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном и министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.